Z III sesji Rady Powiatu Konińskiego

Za nami kolejna sesja w starostwie. Wczoraj (22 grudnia) Rada Powiatu Konińskiego obradowała po raz trzeci w tej kadencji.

W części sprawozdawczej posiedzenia radni wysłuchali relacji starosty konińskiego z działalności zarządu i realizacji uchwał rady w okresie międzysesyjnym oraz przyjęli informację podsumowującą tegoroczne wykonanie zadań określonych w „Programie usuwania wyrobów azbestowych z terenu powiatu konińskiego…”.

W porządku posiedzenia znalazły się cztery uchwały, które radni podjęli jednogłośnie. Przyjęli autopoprawki zgłoszone przez zarząd powiatu, a następnie wprowadzili zmiany do uchwały budżetowej na rok 2014 oraz wieloletniej prognozy finansowej powiatu. Obrady przyniosły też rozstrzygnięcie w sprawie zmiany w uchwale dotyczącej określenia zadań powiatu i wysokości środków PFRON przeznaczonych na ich realizację. Radni, w związku ze zmianą harmonogramu projektu partnerskiego pn. „Aglomeracja konińska – współpraca JST kluczem do nowoczesnego rozwoju gospodarczego”, dokonali korekty swojej wcześniejszej uchwały dotyczącej wydatków na ten projekt w tym i przyszłym roku.

Starosta Stanisław Bielik odniósł się także do pytań o przyszłoroczne remonty dróg powiatowych. Przypomniał o dwóch zaplanowanych inwestycjach: Kaliska - Gogolina - Wielkopole finansowanej przez Kopalnię w ramach naprawy szkód górniczych oraz Licheń Stary - Grąblin, która uzyskała wsparcie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Zapewnił też radnych, że prace na drogach będą traktowane priorytetowo. Ze względu jednak na trudny rok budżetowy, powiat będzie musiał wygospodarować oszczędności na zabezpieczenie środków, które pozwolą starać się o dofinansowanie inwestycji z nowego programowania unijnego oraz pieniędzy rządowych w ramach tzw. „schetynówek”.