Radni przyjęli budżet na 2015 rok

Radni powiatu konińskiego jednogłośnie przyjęli budżet na 2015 rok. Starosta zapowiada jednak, że w trakcie roku będą do niego wprowadzane zmiany.

Powiatowi radni spotkali się 30 grudnia na czwartym i zarazem ostatnim posiedzeniu w tym roku kalendarzowym. Obrady zdominowały tematy finansowe, a ich najważniejszym punktem było głosowanie nad przyszłorocznym budżetem, przygotowanym jeszcze przez poprzednie władze.

Radni jednogłośnie przyjęli wszystkie ujęte w porządku obrad uchwały. Zgodnie zagłosowali też za przyjęciem budżetu na 2015 r., w którym dochody powiatu prognozowane są na 82,3 mln zł., a wydatki - na prawie 80,7 mln. zł. Według starosty Stanisława Bielika plan finansowy w proponowanym kształcie wymaga planowania oraz racjonowania pieniędzy i oszczędności, stąd będzie ulegał zmianom.

„Wierzę, że w trakcie roku zaproponujemy państwu radnym zmiany w budżecie, które będą uwzględniały wasze sugestie i spełniały oczekiwania mieszkańców powiatu” – mówił starosta koniński.

Powstałą nadwyżkę - w kwocie ponad 1,6 mln - zarząd powiatu przeznaczy na spłatę zadłużenia, które aktualnie wynosi ponad 24 mln zł. Jak zapewniał starosta, pod koniec przyszłego roku planowane jest jego zmniejszenie do 22 milionów.

Rada zatwierdziła też Wieloletnią Prognozę Finansową Powiatu Konińskiego na lata 2015-2023, a także dokonała wyboru delegata do Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, którym został starosta Stanisław Bielik oraz przedstawiciela powiatu konińskiego do Konwentu PWSZ w Koninie - głosując na  wicestarostę Władysława Kocaja.

Ostatnie rozstrzygnięcia czwartej sesji dotyczyły wewnętrznej organizacji pracy organu stanowiącego. W tym celu radni przyjęli przyszłoroczne plany pracy Rady Powiatu Konińskiego i wszystkich stałych komisji oraz plan kontroli Komisji Rewizyjnej.