Żywa flaga na konińskim bulwarze nadwarciańskim

Około tysiąca młodych mieszkańców Konina i powiatu konińskiego utworzyło dziś (4 czerwca) na konińskich bulwarach żywą flagę. Happening jest częścią wspólnych – miejskich i powiatowych – obchodów 25-lecia transformacji ustrojowej w Polsce.

Czerwcowe wybory w 1989 roku umożliwiły przeprowadzenie reform ustrojowych, gospodarczych i społecznych. Otworzyły mieszkańcom naszego kraju drogę do demokracji, także do organizowania samorządów – gminnych i powiatowych. Z tej okazji prezydent Bronisław Komorowski wystosował Apel do Polaków o wspólne uczczenie tej rocznicy. Na apel ten odpowiedział również Powiat Koniński, który włącza się we wspólne obchody organizowane w Koninie.

Niezwykle interesującym punktem tych obchodów była majowa konferencja „Ku wolności” z udziałem prof. Jerzego Buzka i Władysława Frasyniuka, która odbyła się w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym konińskiej PWSZ. Biało-czerwoną „Żywą” flagę utworzyli uczniowie z Konina i powiatu konińskiego uczęszczający do konińskich szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci PWSZ w Koninie ubrani w białe i czerwone koszulki. Po pamiątkowej fotografii wykonanej z podnośnika uczniowie uczestniczyli w występach konińskich formacji muzycznych.

W skład komitetu organizacyjnego obchodów 25-lecia transformacji ustrojowej wchodzą: Ireneusz Niewiarowski – senator RP (przewodniczący), Sławomir Lorek – zastępca prezydenta Konina, Małgorzata Waszak – starosta koniński, dr Joanna Chojnacka-Gärtner – prorektor ds. promocji i rozwoju PWSZ w Koninie, Lucyna Lenard-Woźniak – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie, Dariusz Sypuła – dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Koninie oraz dr Krzysztof Wereszczyński – dyrektor Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. W uroczystości włączyli się również: Centrum Kultury i Sztuki, Towarzystwo Samorządowe oraz Klub Biegacza Aktywni-Konin.

Zdjęcia: Mirosław Jurgielewicz oraz Starostwo Powiatowe w Koninie
Żywa flaga na konińskim bulwarze nadwarciańskim