Pamiętał o powstańcach styczniowych, nie zapomnieli o nim

Tablicę pamiątkową poświęconą Władysławowi Rubachowi odsłonięto 15 czerwca 2014 r. na cmentarzu parafialnym w Lubstowie. Inicjatorami tego wydarzenia byli: Muzeum Okręgowe w Koninie, Powiat Koniński, oraz gminy: Ślesin i Sompolno.

Uroczystość związana z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej Władysławowi Rubachowi, uczestnikowi Powstania Styczniowego w 1863 r., więzionemu w Piotrkowie Trybunalskim, szczęśliwie zawróconemu z syberyjskiego szlaku, jest symbolicznym zamknięciem trwających – głównie w roku ubiegłym – obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego. To właśnie leśniczy – Władysław Rubach po przegranej przez Polaków bitwie pod Ignacewem przez wiele lat opiekował się mogiłą powstańczą i dbał o to, by pamięć o ludziach walczących o wolność ojczyzny w czasie powstania styczniowego nie zaginęła.

Uroczystość upamiętniająca Władysława Rubacha rozpoczełą Mszą św. w kościele p.w. św. Jadwigi w Lubstowie. Następnie uczestnicy patriotycznej uroczystości w asyście Orkiestry Dętej z Sompolna udali się na pobliski cmentarz, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Władysława Rubacha oraz złożyli wieniec.

W uroczystości wzięli udział potomkowie rodziny Władysława Rubacha, samorządowcy i mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Lech Stefaniak, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie
Uczestnicy Mszy św. w intencji ś.p. Władysława Rubacha
Przemarsz w asyście Orkiestry Dętej z Sompolna na cmentarz parafialny w Lubstowie
Pamiętał o powstańcach styczniowych, nie zapomnieli o nim