Aktualności 2013

Rocznicowy turniej strzelecki

Kilkudziesięciu uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz Ochotniczego Hufca Pracy z Gosławic wzięło udział w turnieju wiedzy połączonym z zawodami strzeleckimi  zorganizowanym w poniedziałek 21 stycznia z okazji obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz kolejnej rocznicy wyzwolenia Konina. Zmagania zostały zorganizowane przez Ligę Obrony Kraju w Koninie wspólnie z Klubem Strzelectwa Sportowego „Muszkiet”.

Zawody rozpoczęły się punktualnie o godz. 10.00 strzelaniem z broni pneumatycznej. Każdy zawodnik mógł oddać 15 strzałów w tym 10 ocenianych. Po strzelaniu zawodnicy udali się na salę wykładową, gdzie przeprowadzono test wiedzy. Obejmował on 20 pytań z tego 15 z okresu wybuchu powstania styczniowego, jak i początkowych działań zbrojnych, 5 pytań dotyczyło okresu wyzwolenia Konina w styczniu 1945 r. O 13.00 nastąpiło podsumowanie konkursu. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie dla najlepszych uczniów wręczyli zastępca prezydenta Konina – Sławomir Lorek oraz wicestarosta koniński – Andrzej Nowak.

Pierwsze miejsce wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych  (za test wiedzy i strzelanie) zdobył Piotr Czajka – uczeń Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie, jednocześnie został najlepszym zawodnikiem całego turnieju. Drugie miejsce zdobył Janusz Szafrański – uczeń I Liceum, a na trzecim miejscu uplasował się Arkadiusz Piotrowski z Zespołu Szkół Technicznych i Hutniczych w Koninie.
W grupie szkół gimnazjalnych całe podium przypadło uczniom Gimnazjum w Golinie: pierwsze miejsce zajęła Nikola Kopeć, drugie Piotr Sobczak, a trzecie Łukasz Piesik.
Największą wiedzą wykazał się Janusz Szafrański, który bezbłędnie odpowiedział na 16 pytań. Pozostali uczestnicy zawodów otrzymali gadżety ufundowane przez Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego w Koninie.

Patronat nad zawodami sprawował prezydent miasta Konina Józef Nowicki.