Rolnicy podziękowali za plony

Rolnicy z powiatu konińskiego dziękowali w niedzielę 25 sierpnia w Grodźcu za tegoroczne plony. Powiatowo-gmino-parafialne dożynki odbyły się w pięknym rolniczym zakątku naszego powiatu i jak zawsze były okazją do podziękowań, życzeń i wyróżnień.

Dziękczynna Msza św. odprawiona przez proboszcza parafii św. Wojciecha w Grodźcu była pierwszym punktem Święta Plonów w Grodźcu. Po niej uroczysty korowód dożynkowy z pocztami sztandarowymi, wieńcami, starostami dożynek oraz gospodarzami. poprowadzony przez Orkiestrę Dętą „Quantum” z Rychwała.

Następnie zaproszonych gości, rolników i mieszkańców powiatu konińskiego powitał wójt gminy Grodziec Piotr Juszczak i starosta koniński Małgorzata Waszak słowami Dożynki to okazja do złożenia pokłonu polskiej tradycji i podziękowania rolnikom za coroczny trud. Dzisiejsze święto jest dowodem na to, że dla powiatu konińskiego rolnictwo było i jest ważne”
Najbardziej tradycyjnym i charakterystycznym znakiem dożynek był obrzęd przekazania chlebów. Dorodne bochny na ręce gospodarzy przekazali starostowie dożynek: Marlena Staszak i Piotr Czajczyński oraz ich asystenci: Natalia Rowińska i Piotr Warliński.

Święto plonów było tez okazją do wręczenia odznaczeń „Za zasługi dla rolnictwa”, które 8 rolnikom z powiatu konińskiego na wniosek Starosty Konińskiego przyznał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczenia otrzymali: Teresa Dąbrowska, Piotr Grudziński, Jacek Kąkolewski, Mariusz Lebiedziński, Tadeusz Rybarczyk, Wioletta Szmidt, Wanda Waleriańczyk i Sławomir Wieczorek.

Finałem konkursowych oczekiwań było zakończenie 11. Konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”. Spośród dziesięciu nominowanych Kapituła Konkursu tytułem „Powiatowy Rolnik Roku” i statuetką siewcy nagrodziła pięciu zwycięzców: Monikę i Piotra Czajczyńskich z Łagiewnik w gm. Grodziec, Annę i Norberta Sieczkę z Kawnic Kolonii w gm. Golina, Ewę i Józefa Siwek z miejscowości Kałek w gm. Krzymów, Marlenę i Jacka Staszaków z Biskupic w gm. Grodziec oraz Mariolę i Dariusza Żurków z miejscowości Święcia w gm. Rychwał.

Następnie rozstrzygnięto „Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja powołana przez organizatorów, której przewodniczyła Elżbieta Barszcz z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, oceniła 11 wieńców. Spośród nich najpiękniejszym wieńcem okazało się dzieło zbudowane i wyplecione przez Koło Gospodyń Wiejskich z Półwioska Starego w gminie Ślesin. Drugie miejsce przypadło gminie Kleczew, a trzecie gminie Krzymowa. Wyróżnienia otrzymali: KGW Lądek gm. Grodziec, Sołectwo Biała gm. Grodziec, Gmina Wilczyn, KGW Wilcza Kłoda gm. Wierzbinek, Sołectwo Izabelin gm. Kramsk, Stowarzyszenie CIVITAS CHRISTIANA gm. Rychwał, KGW Żychlin gm. Stare Miasto oraz Sołectwo Grabienice – Piaski gm. Rzgów.

Część artystyczną rozpoczął koncert Orkiestry Dętej „Quantum” z Rychwała, której towarzyszył widowiskowy pokaz mażoretek. Później uczestnicy dożynek podziwiali zespoły ludowe z gminy Kramsk oraz Kramską Kapelę Podwórkową.
Gwiazdą wieczoru był folk-rockowy zespół RZEPCZYNO. Dożynki zakończyła zabawa pod gołym niebem z zespołem Coco-band.
Paświęcenie wieńcy przez ks. Kanonik Władysława Piechotę - Proboszcza parafii p.w. św. Andrzeja Apos
Wieńce dożynkowe przygotowane przez gminy powiatu konińskiego
Msza święta koncelebrowana przez ks. Kanonika Władysława Piechotę - Proboszcza parafii p.w. św. Wojc
Orkiestra dęta Quantum z Rychwała na czele korowodu dożynkowego