O podziale unijnych pieniędzy w Wielkopolsce

Nowy Regionalny Program Operacyjny 2014+ dla Wielkopolski będzie tematem konsultacji, które odbędą się w poniedziałek 21 października o 11.00 w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ Koninie. – To czas do dyskusji dla samorządowców, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i tych wszystkich, którzy zainteresowani są nowym podziałem unijnych pieniędzy –  przekonuje Małgorzata Waszak starosta koniński.

Nowa perspektywa finansowa będzie ostatnim dużym zastrzykiem unijnych pieniędzy dla Polski. Sposobem ich podziału według nowych zasad zajmuje się od wielu miesięcy zarówno Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, jak i poszczególne województwa. Przygotowany przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu projekt Regionalnego Programu Operacyjnego trafił właśnie na konsultacje społeczne i już wzbudza dużo emocji, szczególnie wśród samorządowców ze wschodniej części Wielkopolski. Od kilku tygodni dyskutują oni nad zapisami nowego WRPO. Na początku października pismo ze stanowiskiem w sprawie projektu WRPO 2014+, podpisane przez Starostę Konińskiego i Prezydenta Miasta Konina, trafiło do Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W piśmie samorządowcy wnioskują o realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Aglomeracji Konińskiej, która – ze względu na zachodzące tu zmiany gospodarcze – wymaga szczególnego wsparcia ze strony władz województwa.

Uwzględnienia potrzeb całego subregionu wschodniej Wielkopolski domagać się też będą w poniedziałek samorządowcy z innych powiatów byłego województwa konińskiego. Stanowisko w sprawie WRPO 2014+ było tematem ich wspólnej dyskusji, która odbyła się w czwartek (17 października) w Urzędzie Miejskim w Koninie.

Ale nowy WRPO to nie tylko pieniądze dla samorządów i właśnie dlatego na poniedziałkowych konsultacjach nie powinno zabraknąć przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz wszystkich, którzy są zainteresowani podziałem i pozyskiwaniem nowych unijnych pieniędzy.

Projekt Wielkopolskiego Programu Operacyjnego 2014+ dostępny jest na stronie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Konsultacje w Centrum Wykładowo-Dydakycznym PWSZ w Koninie rozpoczną się o 11.00.