O obronności w powiecie

Doskonalenie wiedzy i umiejętności w realizacji zadań obronnych przez jednostki samorządu terytorialnego w czasie stałej gotowości obronnej państwa po aktualizacji planów operacyjnych funkcjonowania gmin i powiatu odbyło się w miniony piątek (4 października) w Ośrodku Szkoleniowo-wypoczynkowym „Wityng” w Mikorzynie.

W szkoleniu uczestniczyli: wójtowie i burmistrzowie gminy powiatu konińskiego, szefowie powiatowych inspekcji, służb i straży, kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu, naczelnicy i kierownicy wydziałów i biur Starostwa Powiatowego w Koninie oraz obsada Stałego Dyżuru Starosty Konińskiego. Jego gospodarzami byli – Starosta Koniński Małgorzata Waszak oraz Biuro Spraw Obronnych.

Główną część szkolenia poprowadził ppłk rezerwy dr Zbigniew Skwarek – Zastępca Dyrektora Instytutu Inżynierii Systemów Bezpieczeństwa Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Przybliżył on zebranym sposoby Ochrony ludności i ratownictwo w sytuacjach nadzwyczajnych ze szczególnym uwzględnieniem czasu wojny oraz zasady ochrony obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa państwa. Ponadto mjr Zbigniew Nizgorski – szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koninie wygłosił wykład nt. Narodowych Sił Rezerwowych.

Zwieńczeniem szkolenia był wykład nt. funkcjonowania Stałych Dyżurów samorządach terytorialnych oraz ochrony informacji niejawnych przy realizacji zadań obronnych wygłoszony przez Pawła Figurskiego – głównego specjalisty ds. obronnych i zarządzania kryzysowego Biura Spraw Obronnych.