Bezpłatne badanie mammograficzne

Bezpłatne badanie mammograficzne będą mogły wykonać mieszkanki sześciu gmin powiatu konińskiego w terminie 3-6 listopada. Do profilaktyki zapraszaj firma FADO Centrum Usług Medycznych, należąca do grupy Luxmed.

Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Już niebawem takie badanie znów można będzie wykonać w mammobusach FADO Centrum Usług Medycznych, należących do grupy LUX MED, które odwiedzą powiat koniński.

Paniom, które ukończyły 50 rok życia (do 69 lat) przysługuje bezpłatne badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ. Pozostałe panie mogą wykonać badanie odpłatnie, za okazaniem skierowania lekarskiego.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich –  dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Badania można będzie wykonać w miejscowościach:
  • Golina – 3 listopada przy Zakładzie Gospodarki Komunalnej, ul. Parkowa 6
  • Sompolno – 3 listopada na placu przy Urzędzie Miejskim
  • Wierzbinek – 4 listopada przed Dawnym Urzędem Gminy, Wierzbinek 40
  • Rychwał – 5 listopada przy Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Tuliszkowska
  • Skulsk – 5 listopada przy Ośrodku Zdrowia, ul. Sikorskiego 5
  • Wilczyn – 6 listopada przy Zakładzie Gospodarki Komunalnej, ul. Konińska 4

Panie, które planują wykonać badanie w mammobusie firmy FADO, prosimy o wcześniejsze zarejestrowanie się pod nr tel.: 801 080 007 lub 58 666 2 444 lub na www.fado.pl.