Skocz do zawartości

Luty

Aktualności

Apel prezesa KRUS

Szanowni Rolnicy,
 
działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w znaczny sposób przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa pracy i zmniejszenia liczby wypadków w rolnictwie .
 
Niestety, rolnicy i członkowie ich rodzin ulegają wypadkom przy pracy częściej niż pracownicy innych działów gospodarki
 
Corocznie ponad połowa wszystkich odnotowanych w KRUS wypadków to upadki. Najwięcej takich zdarzeń występuje na terenie gospodarstw. Ich przyczyną są m.in.: nieuprzątnięte przejścia i ciągi komunikacyjne, brak barierek przy schodach, niewłaściwe drabiny, nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z drabin, maszyn i pojazdów, niezabezpieczone otwory zrzutowe.
 
Zaistniałych upadków byłoby z pewnością mniej i wielu z nich można by uniknąć bez większych nakładów pracy i środków finansowych. Wystarczy uporządkować obejścia i pomieszczenia gospodarskie, usunąć zbędne przedmioty z ciągów komunikacyjnych, wyrównać przejścia, zamontować barierki przy schodach, używać bezpiecznych drabin, zabezpieczyć otwory zrzutowe, stosować obuwie robocze z podeszwą protektorowaną i chroniące staw skokowy.
 
Zwracam się z apelem, by w trosce o własne zdrowie stosowali Państwo zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym.
 
Zachęcam również do uczestnictwa w szkoleniach, konkursach, pokazach i innych działaniach organizowanych przez oddziały regionalne i placówki terenowe KRUS.
 
Informacje o wielu takich lokalnych propozycjach znajdą Państwo na stronie internetowej Kasy www.krus.gov.pl - w wyszukiwarce Kalendarz wydarzeń prewencyjnych.
 
Mam nadzieję, że realizowane w bieżącym roku działania pod hasłem - UPADEK TO NIE PRZYPADEK przyczynią się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w Państwa gospodarstwach i pomogą ustrzec się przed wypadkami, czego serdecznie życzę.
Prezes KRUS
/-/ Artur Brzóska

 

 
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting