Z finału XIII Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska

Konińskie Starostwo po raz trzynasty zorganizowało finał Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska. Swoją wiedzę z dziedziny ekologii zaprezentowało na nim 13 gimnazjalistów i 9 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Uczestnicy sobotniego finału, który odbył się 23 listopada w urzędzie, wyłonieni zostali spośród 289 uczniów biorących udział w eliminacjach szkolnych. Zmagania na etapie powiatowym konkursu obejmowały test pisemny oraz część ustną w formie prezentacji na wybrany temat.
Finaliści oceniani byli przez jury w składzie: Krystyna Podlasińska – Szajkowska - Wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Koninie, Jadwiga Rachwalik - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Koninie, Halina Dąbrowska – zastępca Naczelnika ww. Wydziału, Lidia Kopińska - Specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Grodziec, Grzegorz Bąk - Specjalista ds. ochrony lasu i przyrody w Nadleśnictwie Konin oraz Jan Pogodski - Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Koniński Region Komunalny”.
Jury zakwalifikowało do ustnego etapu Konkursu 6 osób.  Zmagania uczestników ścisłego finału obserwowali także zaproszeni goście: Andrzej Nowak - Wicestarosta Koniński, Bogumił Leszczak – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Konińskiego oraz Józef Olczak – Dyrektor Biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Koninie.
Podczas obrad komisji, uczestnicy konkursu wysłuchali ciekawego wykładu Kingi Kijak Prezes Zarządu Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Koninie o działalności konińskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt.
Największą wiedzą z dziedziny ekologii wśród gimnazjalistów wykazał się Bartosz Zaradzki z Gimnazjum w Morzyczynie, który zapewnił sobie zwycięstwo w finale zdobywając 18 punktów. W trójce najlepszych znaleźli się także: ubiegłoroczna zdobywczyni trzeciego miejsca - Andżelika Koziarska z Gimnazjum w Grodźcu (17pkt.) oraz Krzysztof Fedorowicz z Gimnazjum w Kleczewie (16 pkt).
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najwyżej oceniona została Patrycja Kamińska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie, która z dorobkiem 24 pkt. pokonała uczniów z Sompolna: Rafała Tulisza (23 pkt.) i Annę Michalską (17 pkt.)
Laureaci XIII edycji Powiatowego Konkursu Ochrony Środowiska otrzymali bony towarowe o zróżnicowanej wartości uprawniające do zakupów w sklepie sportowym „TURYSTA”. Drobnymi upominkami obdarowani zostali także pozostali uczestnicy finału konkursu.
Uczestnicy pisemnego etapu konkursu
Uczestnicy XIII Powiatowego Finału Konkursu Ochrony Środowiska