Konferencja "Moje dziecko nie słyszy – problemy dzieci z wadą słuchu"

O pomocy uczniom z niepełnosprawnością słuchową dyskutować będą w najbliższy wtorek (26 listopada) uczestnicy konferencji „Moje dziecko nie słyszy – problemy dzieci z wadą słuchu”.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem spotkania jest Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Ślesinie.

Konferencja skierowana jest do rodziców, nauczycieli i innych osób zainteresowanych problemami  dzieci, których specjalne potrzeby edukacyjne wynikają z niepełnosprawności słuchowej. Psychologowie, pedagodzy oraz specjaliści z dziedziny audiologii i foniatrii przybliżą jej uczestnikom m.in. medyczne aspekty diagnozy i leczenia dzieci z wadą słuchu, zagadnienia związane z potrzebą kształcenia specjalnego i metodami pracy z dziećmi niedosłyszącymi, a także zasady współpracy w zakresie skutecznego realizowania indywidualnych potrzeb uczniów. Swoimi doświadczeniami podzielą się również rodzice dzieci z niepełnosprawnością słuchową.

Konferencja „Moje dziecko nie słyszy – problemy dzieci z wadą słuchu” odbędzie się 26 listopada o godz. 9.45 w Kompleksie Sportowo-Dydaktycznym Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie.

Program konferencji:

09:45-10:00 Uroczyste otwarcie konferencji.
10:00-10:15 „Medyczne aspekty diagnozy i leczenia dzieci z wadą słuchu”- lek. Ewa Wypychowska - Morkowska, specjalista w dziedzinie audiologii i foniatrii.
10:15-10:30 „Obraz psychologiczny dziecka z wadą słuchu” – Beata Sareło psycholog, surdopedagog PPP-P w Ślesinie.
10:30-10:40 Orzekanie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci z wadami słuchu – Małgorzata Sobieraj, Dyrektor Poradni.
10:40-11:10 „Metody pracy w Ośrodku” – Katarzyna Łojko, Anna Oleksy, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 2 w Kaliszu.
11:10-11:40 „Wybór właściwej szkoły” – funkcjonowanie dziecka niesłyszącego
w Ośrodku – Tatiana Hylla, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu.
11:40-12:10 Przerwa kawowa.
12:10-12:25 „Moja historia” – Karina Akseńczuk, Dyrektor Centrum Języka Migowego CODA w Koninie.
12:25-13:00 „Z perspektywy doświadczeń rodziców” – wystąpienia rodziców dzieci z niepełnosprawnością słuchową.
13:00-13:15 „Działalność organizacji pozarządowych na rzecz osób niesłyszących” – Karina Akseńczuk, Przewodnicząca Konińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
13:15-13:25 Dyskusja.
13:25-13:30 Podsumowanie i zakończenie konferencji.