Jak właściwie pielęgnować lasy

Jak właściwie pielęgnować lasy? Na to pytanie właściciele lasów prywatnych znaleźli odpowiedź podczas pokazów terenowych pn. „Wykonanie wzorcowych pielęgnacji wybranych drzewostanów w lasach na terenie powiatu konińskiego”, które odbyły się 25-30 października w czterech gminach Powiatu Konińskiego.

Ponad 40 właścicieli lasów prywatnych uczestniczyło w pokazach poświęconych właściwej pielęgnacji drzewostanu. Ideą akcji było zwrócenie uwagi właścicielom lasów na ustawowy obowiązek dbania o lasy. Przedstawiciele Nadleśnictwa Konin oraz konińskiego Starostwa udzielili praktycznych wskazówek dotyczących sposobów pielęgnacji lasu, m.in. w zakresie przerzedzenia nadmiernie zagęszczonych fragmentów lasu, a także podkrzesania wybranych drzew. Zwrócili również uwagę na stosowanie środków ochrony osobistej (ochrona głowy i oczu) podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych w młodszych lasach.

Pokazy adresowane były do właścicieli, którzy zalesili grunty porolne w poprzednich latach, wykorzystując środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z dofinansowania skorzystało ok. 80 beneficjentów, zalesiając łącznie ponad 250 ha. Koszty pielęgnacji powierzchni wzorcowych zostały pokryte ze środków Starostwa Powiatowego w Koninie, wzorcowe powierzchnie udostępniły Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Konin.

Prezentacje odbyły się w czterech gminach Powiatu Konińskiego – Rzgów, Golina, Sompolno i Ślesin.
Jak właściwie pielęgnować lasy
O sposobach pielęgnacji lasów w gm. Ślesin
Podkrzesywanie drzew