Skocz do zawartości

Listopad

Aktualności

AKADEMIA ŻYCIA dla osób niepełnosprawnych

Do udziału w projekcie „mieszkań treningowych” Akademia Życia osoby niepełnosprawne ruchowo w wieku 18-25 lat z całej Polski zaprasza Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina. Młodzi ludzie, którzy na progu dorosłego życia stracili sprawność i poruszają się na wózkach inwalidzkich mają unikatową szansę na usamodzielnienie w codziennych czynnościach życiowych i aktywizację społeczno-zawodową.

Uczestnicy projektu, aby podnieść jakość swojego życia i zyskać niezależność, na 6 miesięcy przeprowadzą się do mieszkań treningowych w Koninie. W styczniu 2014 r. zostanie przyjęta pierwsza grupa 8 młodych osób niepełnosprawnych z całej Polski. Zgłoszenia do projektu przyjmowane są do 15 listopada.

- Akademia Życia to projekt, który daje osobom niepełnosprawnym szansę na rozpoczęcie nowego, lepszego życia. Zapraszamy do nas osoby, które chcą się usamodzielnić, nauczyć podstawowych czynności, np. samodzielnego ubierania się, przygotowywania posiłków, pokonywania barier, ale też poszerzyć swoją wiedzę i rozwinąć umiejętności zawodowe – mówi Marek Bystrzycki reprezentant kadry narodowej koszykarzy na wózkach, który będzie realizował zajęcia z uczestnikami projektu.
Fundacja PODAJ DALEJ oferuje w ramach projektu wsparcie asystentów osobistych, naukę niezależnego życia, udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji oraz warsztatach rozwojowych, naukę języków obcych oraz szkolenia zawodowe ukierunkowane na podnoszenie indywidualnych kompetencji. Uwieńczeniem tych działań będą półroczne staże zawodowe z wynagrodzeniem oraz możliwość podjęcia pracy. Te działania mają szansę stać się modelowym rozwiązaniem niwelującym zagrożenie wykluczenia społecznego młodych osób niepełnosprawnych w Polsce.

- Osoba niepełnosprawna, dla której trzeba w znacznym stopniu przystosować dotychczasowe miejsce zamieszkania (a poziom dochodów rodziny nie pozwala na pokrycie związanych z tym kosztów), często pozostaje bierna życiowo ze względu na niemożność samodzielnego opuszczenia mieszkania. Oferta Fundacji PODAJ DALEJ nie tylko umożliwia uczestnikom projektu czasowe zamieszkanie w przystosowanym mieszkaniu, ale – co istotniejsze – pozwala efektywnie wykorzystać ten czas na usamodzielnienie życiowe przy pomocy doświadczonych instruktorów i terapeutów, a także na zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń zawodowych – podkreśla prof. AWF dr hab. Tomasz Tasiemski z Katedry Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych poznańskiej AWF, którego działalność naukowa, badawcza i dydaktyczna, koncentruje się wokół zagadnień rehabilitacji, sportu i podnoszenia jakości życia osób po urazach kręgosłupa. 

- Potrzebowałem aż dwóch lat, żeby nauczyć się żyć w innej, zupełnie nowej i pełnej ograniczeń  rzeczywistości. Akademia Życia to ogromna szansa dla wszystkich, którzy niedawno nabyli niepełnosprawność i chcą nauczyć się z nią żyć. – mówi Przemek Stelmasik, który od  6 lat jeździ na wózku.

Akademia Życia jest finansowana przez duńskie Fundacje Velux. Partnerem projektu jest Samorząd Miasta Konina, który przygotowuje mieszkania na potrzeby realizacji projektu. Cały projekt został bardzo dokładnie przemyślany, będzie realizowany przez zespół specjalistów od lat pracujących z osobami niepełnosprawnymi, jak również przez samych niepełnosprawnych. W ciągu 5 lat skorzysta z niego minimum 50 osób niepełnosprawnych.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt z Karolem Włodarczykiem:
e-mail: k.wlodarczyk@podajdalej.org.pl , tel. (63) 211-22-19

AKADDEMIA ŻYCIA – ulotkaFundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ jest pomysłodawcą i twórcą projektu Akademia Życia.  www.podajdalej.org.pl Fundacja od 2004 roku prowadzi szeroką działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. 
PODAJ DALEJ to zgrana grupa sprawnych i niepełnosprawnych osób myślących pozytywnie, tworzących organizację pożytku publicznego. Usamodzielniamy osoby niepełnosprawne i angażujemy ich otoczenie oraz społeczności lokalne. Wsparcie obejmuje aktywizację społeczną, zawodową i życiową. Dążymy do pełnego udziału osób niepełnosprawnych we wszystkich sferach życia zgodnie z ideą Doktora Piotra Janaszka, Patrona Fundacji.

Głównym celem Fundacji jest usamodzielnianie podopiecznych, poprzez aktywną rehabilitację, treningi sportowe, doradztwo społeczne, zawodowe i prawne. Z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie pracujemy różnymi metodami terapii przez sztukę.
Wszystkie działania oferowane przez Fundację są bezpłatne.

Bieżące informacje na temat działalności Fundacji znajdują się na stronie www.podajdalej.org.pl oraz na www.facebook.com/FundacjaPodajDalej
 
 
Dodatkowych informacji udziela:
Zuzanna Janaszek – Maciaszek, e-mail: zuzanna@podajdalej.org.pl, tel. 63 211 22 19
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting