Światowy Dzień Ziemi w ZSE-U w Żychlinie

Zapraszamy do udziału w obchodach Światowego Dnia Ziemi pod hasłem „Elektroodpady – proste zasady”, które odbędą się 19 kwietnia 2013 r., o godz. 10.30 w Zespole Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Żychlinie.

Mając na uwadze dbałość o środowisko naturalnie organizatorzy obchodów – ZSE-U w Żychlinie wspólnie z Miejskim Zakładem Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie zaprosili uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do 7 konkursów związanych z tematem tegorocznego Dnia Ziemi.
  1. Konkurs fotograficzny nt. „Dzikie wysypiska śmieci w najbliższej okolicy”,
  2. Konkurs plastyczny na plakat nt. „Recykling śmieci w różnych krajach świata” lub „Konsekwencje dzikich wysypisk śmieci”,
  3. Konkurs techniczny pt. „Coś z niczego”,
  4. Konkurs na album nt. „Skarby ze śmietnika” lub „Odpady z naszych domów”,
  5. Konkurs na prezentacje multimedialną nt. „Drugie życie elektrośmieci” lub „Przygody Elektroeko - historia recyklingu elektrośmieci opowiedziana na wesoło”,
  6. Konkurs literacki na list.
Zaproszenie do udziału w konkursach przyjęli uczniowie z placówek oświatowych powiatu konińskiego (Golina, Kleczew, Lisiec Wielki, Rychwał, Skulsk, Sławsk, Sompolno, Stare Miasto, Zbiersk, Żychlin) oraz z Konina (Gimnazjum nr 1, 3, 5, 7).

Podczas obchodów wyłonieni zostaną laureaci wszystkich konkursów. Rozstrzygnięty zostanie również siódmy konkurs „Na najciekawszy strój ekologiczny wykonany z surowców wtórnych”.
Nie zapomniano również o nauczycielach, opiekunach kółek biologicznych i ekologicznych, animatorów edukacji ekologicznej, opiekunów LOP, wychowawców, dla których przygotowano również konkurs polegający na stworzeniu scenariusza zajęć nt. „Sposobu zagospodarowania odpadów”.
Nagrody dla zwycięzców ufundowali – Starostwo Powiatowe w Koninie oraz Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie.

Tegoroczną, ogólnopolską kampanię edukacyjną, której inicjatorem jest Zgromadzenie Ogólne ONZ, organizatorzy wspierają w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Ideą akcji Elektroodpady – proste zasady” jest utrwalenie w świadomości wszystkich ludzi właściwego postępowania z „elektrośmieciami” oraz zachęcenie do ich segregowania, recyklingu i odzysku. Właściwe postępowanie z odpadami to nie tylko ochrona środowiska, ale także troska o własne zdrowie oraz oszczędność surowców naturalnych, których zasoby w środowisku z roku na rok się pomniejszają.

W programie m.in.:
  • Wykład mgr Magdaleny Kowalczyk – Kierownik Działu Ochrony Środowiska z Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie nt. „Potrzeba segregacji odpadów”,
  • Pokaz mody ekologicznej,
  • Program artystyczny,
  • Rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych,
  • Prezentacja prac konkursowych,
  • Wystawa edukacyjna pt. „Czas rozkładu poszczególnych śmieci na wysypiskach komunalnych”.

Impreza odbędzie się pod patronatem Starosty Konińskiego – Małgorzaty Waszak.

Zapraszamy do żychlińskiego kompleksu sportowo-dydaktycznego.