Marszałek Wielkopolski odwiedził Konin. Konsultacje WRPO 2014+

Jest odpowiedź na postulaty Aglomeracji Konińskiej dotyczące zapisów w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym 2014+. Propozycję uwzględniającą głos samorządowców z naszego regionu przedstawił we wtorek w Starostwie Powiatowym w Koninie Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

– Zdecydowanie chcę oświadczyć, że Wielkopolska nie kończy się na Strzałkowie jak mi to ktoś przypisał i nie jest prawdą, że w jakikolwiek sposób preferuję Poznań i obszar podpoznański – tymi słowami Marek Woźniak rozpoczął wtorkowe spotkanie w Koninie, w którym na zaproszenie starosty konińskiego Małgorzaty Waszak wzięli udział szefowie samorządów tworzących obszar funkcjonalny Aglomeracji Konińskiej, radni miasta i powiatu oraz przedstawiciele Konińskiej Izby Gospodarczej, Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie i Centrum Transferu Technologii Nuvarro.

Po zaprezentowaniu przez gospodarzy spotkania dotychczasowych dokonań Aglomeracji Konińskiej oraz jej dalszych planów Marek Woźniak przedstawił propozycję podziału środków z WRPO 2014+ na kilka części. Jedną z nich – dedykowaną dla Aglomeracji Konińskiej byłby zapis o Obszarze Strategicznej Interwencji ośrodków subregionalnych i ich obszarów funkcjonalnych. W takim obszarze znalazłaby się większa część Aglomeracji Konińskiej skupiona wokół Konina zgodnie z wytycznymi Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. Pozostała część gmin mogłaby korzystać z OSI dla obszarów wiejskich, a dodatkowo wielkopolskie miasta powyżej 10 tys. mogłyby starać się o środki z OSI dla miast i dzielnic wymagających rewitalizacji. – Łącznie dla obszaru Aglomeracji Konińskiej ze wszystkich trzech OSI rezerwujemy ok. 30 mln euro – powiedział Marek Woźniak.

– To jest konkretna propozycja i będziemy o niej dyskutować na najbliższym Konwencie Aglomeracyjnym – mówiła po spotkaniu starosta koniński Małgorzata Waszak. Ofertę marszałka za bardzo interesującą uznał też Marek Waszkowiak – zastępca prezydenta Konina.

Aglomerację Konińską utworzoną w czerwcu 2012 r. tworzy 16 samorządów: Miasto Konin, Powiat Koniński oraz 14 gmin wchodzących w skład Powiatu Konińskiego. Sygnatariuszami Listu Intencyjnego Aglomeracji są też Konińska Izba Gospodarcza oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie. Na przygotowanie dokumentów strategicznych Aglomeracja Konińska pozyskała wiosną tego roku z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna ponad 700 tys. złotych.
Marszałek Wielkopolski odwiedził Konin. Konsultacje WRPO 2014+
Prezentacja zasad zintegrowanego podejścia terytorialnego w Wielkopolsce
Od lewej: Marek Waszkowiak - zastęca prezydenta miasta Konina, Małgorzata Waszak - starosta koniński