XV Powiatowe Dni Rodziny za nami

Świeciło słońce, było rodzinnie, radośnie i kolorowo. Tak można podsumować sobotni piknik w Brzeźnie zorganizowany w ramach XV Powiatowych Dni Rodziny. Tym razem w atmosferze dobrej zabawy integrowali się wspólnie seniorzy, rodziny wielodzietne i zastępcze.

Tegoroczne świętowanie rodzin odbywało się pod hasłem solidarności międzypokoleniowej, jako wartości i zasady życia społecznego. Przesłaniem festynu było ukazanie wzajemnej zależności członków rodziny wielopokoleniowej. Spotkanie w Brzeźnie posłużyło też promocji idei rodzicielstwa zastępczego.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom rodzinnego festynu osiem godzin znakomitej zabawy. Konkursy, zespołowe gry sportowe i pokazy wciągnęły w jej wir, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Międzypokoleniowej integracji sprzyjały występy znanych zespołów muzycznych i tanecznych oraz grup wokalnych. Na scenie malowniczego parku w Brzeźnie zaprezentowali się m.in.: tancerze z Rytmixu, „Kapela z kopyta” z Kazimierza Biskupiego oraz konińskie zespoły: „Bastard”, „Konin Band Orchestra” i „Party Jazz Band”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sztuk walki oraz grupy rekonstrukcyjnej „WOJÓW – SOLINVICTUS”, a także park rozrywki dla najmłodszych i miasteczko drogowe.

Energii do zabawy dostarczyły regionalne przysmaki przygotowane przez gminne koła gospodyń wiejskich oraz ufundowany przez organizatorów żurek, kiełbaski, zapiekanki i lody.

Z okazji inauguracji obchodów Powiatowego Dnia Seniora w powiecie konińskim, pucharami Starosty Konińskiego uhonorowani zostali seniorzy udzielający się w wolontariacie międzypokoleniowym.

Dyplomy oraz nagrody ufundowane przez burmistrzów i wójtów przypadły natomiast rodzinom biorącym udział w sprawnościowych turniejach familijnych, m.in. rzucie podkową, podnoszeniu ciężaru, skokach w worku.

Gratulacje i szczególne podziękowania za trud oraz zaangażowanie w opiekę i wychowanie dzieci skierowali do rodziców zastępczych Janusz Stankiewicz - przewodniczący rady powiatu i Andrzej Nowak - wicestarosta koniński.

Zaproszenie do wspólnej zabawy w Brzeźnie przyjęło 56 rodzin zastępczych. Udział w pikniku ponad 200 osób reprezentujących to środowisko był nie tylko okazją do integracji, ale służył przybliżeniu opinii publicznej problematyki rodzicielstwa zastępczego oraz zainteresowaniu kolejnych małżeństw tą formą sprawowania opieki nad dzieckiem.

Aby zwrócić uwagę na ważne problemy dotykające rodziny, program festynu uzupełniony został również o akcję edukacyjną na temat profilaktyki czerniaka i raka piersi. Zorganizowano pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz obrony przed atakiem psa, a w sąsiadującej z parkiem szkole odbył się panel dyskusyjny poświęcony „Energii pokoleń” z udziałem lek. med. Józefa Jaworskiego oraz dr psychologii Marty Cichockiej z PWSZ w Koninie.
Wystawa prac konkursowych
Turniej familijny