Aktualności 2012

Jeden punkt od zwycięstwa

Jeden punkt dzielił konińską drużynę od zwycięstwa w I Turnieju Koszykówki na Wózkach, jaki odbył się w naszym regionie, ale po kolei.
W dniach 15-16.12.2012 na hali sportowej w Kazimierzu Biskupim odbył się I Koniński Turniej Koszykówki na Wózkach. Turniej zorganizowała Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, a pomysłodawcą turnieju był Marek Bystrzycki i drużyna Mustang Konin, którą stworzył. Pojawiły się również drużyny z Krakowa, Olsztyna i Mieroszowa.

Turniej rozpoczął się z samego rana 15.12.2012. Można było obejrzeć rozgrywkę pomiędzy gospodarzami drużyną Mustang Konin a drużyną Red Devils Mieroszów. Mecz zakończył się wynikiem 52 do 34 dla konińskich Mustangów.

Drugi Mecz rozegrała drużyna z Olsztyna kontra AZS AGH Kraków. Po drugiej kwarcie wynik meczu wynosił 12 do 33 dla Krakowa. Ostatecznie Kraków zdobył 58 punktów, co dało im zwycięstwo nad Olsztynem, który walczył dzielnie i zdobył 24 punkty.
Kolejny turniejowy mecz i walkę o wygraną rozpoczęły drużyny z Mieroszowa i Krakowa. Drużyna z Mieroszowa zdobyła 37 punktów. Krakowska drużyna po raz drugi zapewniła sobie zwycięstwo zdobywając przewagę nad przeciwnikami i kończąc mecz z ilością 50 punktów .

Do ostatniego meczu w sobotnim turnieju przystąpili gracze z drużyny Mustang Konin przeciwko drużynie z Olsztyna. Był to ostatni mecz zaplanowany na ten dzień i nie zabrakło emocji, a mecz zakończył się wynikiem 21 punktów dla graczy z Olsztyna i 49 punktów dla gospodarzy, co dało im drugie zwycięstwo w tym dniu.

W niedzielny poranek 16.12.2012 mecz rozpoczęły drużyny z Mieroszowa i Olsztyna. Emocje poprzedniego dnia jeszcze nie zdążyły opaść i pomimo zaciętej rozgrywki i 22 punktów zdobytych przez Olsztyn na koniec mecz wygrała drużyna Red Devils z Mieroszowa zdobywając 49 punktów i zapewniając sobie 3 miejsce w całym turnieju.

Losy zwycięstwa Turnieju ważyły się w ostatnim meczu, do którego AZS AGH Kraków i Mustang Konin przystąpiły z taką samą liczbą wcześniejszych zwycięstw. Wszystko rozstrzygnęło się w ostatnich sekundach. Walka była zaciekła punkt za punkt. Potem Kraków zaczął odjeżdżać gospodarzom i po trzeciej kwarcie dzieliło ich aż 12 punktów. Konin jednak nie poddał się, zaczął zmniejszać różnicę i odrobił punkty, ale czasu było już zbyt mało, aby wygrać. Kraków nie oddał zwycięstwa wygrywając zaledwie jednym punktem. Ostatni mecz AZS AGH Kraków wygrał z Mustang Konin 37: 36.

Ostatecznie AZS AGH Kraków zajął 1 miejsce w turnieju, na 2 miejscu znaleźli się gracze Mustang Konin, 3 miejsce zdobyli Red Devils z Mieroszowa, a 4 miejsce Zawodnicy z Olsztyna. Najlepszym Zawodnikiem został Marcin Wróbel z Krakowa.

O całym turnieju mówi Andrzej Wojciechowski z Mustanga Konin: Emocje były świetne, zaprzyjaźniliśmy się ze wszystkimi drużynami. Grało się nam bardzo dobrze. Wszystko było fair play, nikt specjalnie nie faulował. Jeśli chodzi o ostatni mecz, to nie wiem jak to określić. Jakaś niemoc nas dopadła i przegraliśmy jednym punktem. Ciężko określić, co teraz się czuje. Myślę jednak, że trenując zaledwie rok i grając z taką drużyną jak Kraków, który występuje w Pierwszej Lidze to jest to dobry wynik.

O wrażeniach z trybun opowiada wolontariusz PODAJ DALEJ i kibic konińskiej drużyny Artur Jędrzejewski:Pierwszy raz oglądałem mecz koszykówki na wózkach. Moje wrażenia są bardzo pozytywne. Rywalizacja była zacięta. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Zawodnicy bardzo angażowali się w grę. Wiele razy dochodziło do kolizji między nimi, przewracali się, było duże napięcie. Niektóre zdarzenia wyglądały poważnie. Martwiłem się o zawodników, czy nic im się nie stało. Na szczęście wszyscy wychodzili z tego cało. Bardzo ich podziwiam. Jeśli chodzi o ostatni mecz, byłem pełen nadziei, że nasza drużyna wygra, że zdobędą te dwa punkty, jednak nie udało się. Szanse i poziom były wyrównane. Myślę, że zabrakło szczęścia. Mam nadzieję, że w następnych meczach będzie lepiej.

Prezes Fundacji PODAJ DALEJ, Zuzanna Janaszek-Maciaszek dodaje, że koszykówka na wózkach to jest niezwykły sport. To dyscyplina, w której podczas oglądania meczu nie widać wózków inwalidzkich, można jedynie słyszeć ich chrzęst, kiedy się zderzają. Widać za to świetnych sportowców, perfekcyjnych, ambitnych, walczących zawsze do końca i fair.

Dziękujemy wszystkim Zawodnikom za te niezwykłe emocje, które nam zafundowali i za to, że gotowi byli przyjechać do Konina z tak odległych zakątków Polski. Serdecznie gratulujemy i życzymy oczywiście dalszych sukcesów sportowych .

Warto też wspomnieć i podziękować osobom, które przyczyniły się do tak sprawnej organizacji Turnieju.

Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Kazimierz Biskupi Januszowi Puszkarkowi za użyczenie hali sportowej, Januszowi Konopczyńskiemu z Referatu Sportu oraz Współpracownikom za bezpośrednią nieocenioną pomoc oraz Wolontariuszom za towarzyszenie nam.

Wielkie podziękowania należą się Rodzinom Członków konińskiej drużyny za przygotowanie pysznego poczęstunku podczas dwóch dni turniejowych i bezpośrednią pomoc organizacyjną. Bez Was nie dalibyśmy rady!

Dziękujemy również Przyjaciołom z Ośrodka WITYNG za gościnę i wyjątkowy rabat, którego normalnie nie ma w cenniku.

Turniej współfinansowany był ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Konina. Pięknie dziękujemy!

Materiał przygotowali: Marta Majewska i Łukasz OsajdaFundacja "Podaj Dalej"