Powiat Koniński inicjatorem dyskusji o strategii obszarów funkcjonalnych

Powiat koniński chce dobrze przygotować się na nową perspektywę finansową Unii Europejskiej. W tym celu – wspólnie z innymi samorządami z regionu – zamierza podjąć dyskusję o obszarach funkcjonalnych.

Dyskusja o strategii obszarów funkcjonalnych, to pierwszy krok w procesie przygotowywania się do nowego wsparcia finansowego z Unii Europejskiej w latach 2014 – 2020. Efektem finalnym może być dokument wskazujący na zasady i sposób koordynacji publicznych działań mających istotny wpływ terytorialny. Pozwoliłoby to na zbudowanie platformy współpracy w zakresie podejmowania decyzji związanych z inicjatywami samorządowymi dotyczącymi rozwoju gospodarczego i społecznego obszaru, dla  którego strategia będzie opracowana. Mogłoby to dotyczyć np. wspólnych działań na rzecz rozwoju infrastruktury, gospodarki komunalnej, czy turystyki.

Przedsięwzięcie to nabiera tym większego znaczenia, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem ekonomicznym oraz koniecznością likwidacji znacznego deficytu, który dotyczy także niektórych samorządów terytorialnych. Warto więc zawczasu przygotować się finansowo i strategicznie do aplikowania o pieniądze z programów unijnych.

Dyskusje na ten temat obszaru funkcjonalnego, samorząd powiatu planuje podjąć już na najbliższym Konwencie Wójtów i Burmistrzów Powiatu Konińskiego, który odbędzie się 26 stycznia 2012 r. w hotelu „Magda” Licheniu.

Strategia Obszaru Funkcjonalnego, pod warunkiem uzyskania dofinansowania z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, byłaby wdrażana w latach 2013-2016.