Skocz do zawartości

Styczeń

Aktualności

Odszedł Jerzy Gnatowski - artysta malarz, komisarz Ogólnopolskich Plenerów Malarskich w Ślesinie

Odszedł Jerzy Gnatowski - artysta malarz, komisarz Ogólnopolskich Plenerów Malarskich w Ślesinie.
 
Malarz Jerzy Gnatowski nie żyje. Miał 82 lata. Związany z Kazimierzem Dolnym artysta zmarł 4 stycznia w lubelskim szpitalu.
 
Wybitny pejzażysta, nazywany przez wielu „Królem polskiego krajobrazu”. Należał do wielkiej, światowej rodziny twórców, których obrazy obecne są w prestiżowych galeriach oraz kolekcjach Europy i obydwu Ameryk. W encyklopedycznym wydaniu „Poland Today: Culture” jego nota biograficzna znalazła się obok Abakanowicz, Góreckiego, Grotowskiego, Lema, Lutosławskiego, Miłosza, czy Pendereckiego.
 
Jerzy Gnatowski - urodził się w 1929 r. w Łomży. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w późniejszych latach był wykładowcą technik malarskich i kopii.
 
Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Wystawy indywidualne jego prac można było oglądać m. in. w Warszawie, Poznaniu, Kazimierzu Dolnym, Gdyni i Koninie a także za granicą: w Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Stała ekspozycja dzieł artysty znajdowała się w jego galerii w Kazimierzu Dolnym.
 
Przyjaciel powiatu konińskiego, uczestnik i komisarz artystyczny Ogólnopolskich Plenerów Malarskich w Ślesinie w latach 2000–2009. Uhonorowany w 2003 r. tytułem „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego” za promowanie powiatu konińskiego w kraju i za granicą.
 
Pogrzeb artysty odbędzie się 11 stycznia w Kazimierzu Dolnym.

Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting