Podziękowali za plony

Rolnicy z diecezji włocławskiej, powiatu konińskiego i gminy Sompolno dziękowali w niedzielę 26 sierpnia w Lubstówku za tegoroczne plony. Diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki odbyły się w niezwykle malowniczym zakątku naszego powiatu i jak zawsze były okazją do podziękowań, życzeń i wyróżnień.

Uroczystość rozpoczął długi, kolorowy i niezwykle zdobny korowód dożynkowy poprowadzony przez Sompoleńską Orkiestrę Dętą, za którą podążały poczty sztandarowe, wieńce, kapele ludowe, starostowie dożynek, gospodarze oraz kapłani pod przewodnictwem biskupa Wiesława A. Meringa. Dziękczynna Msza św. polowa sprawowana przez biskupa włocławskiego była pierwszym punktem Święta Plonów w Lubstówku.

Zorganizowane - prawie dosłownie wśród pól - dożynki, były dziękczynieniem za tegoroczne zbiory. A były to plony wypracowane zazwyczaj z tegorocznego zasiewu, ponieważ sucha zima sprawiła, że wczesną wiosną o optymizm wśród rolników było trudno. Na szczęście wiosna i lato poprawiły humory mieszkańcom wsi i podczas dożynek dziękowano za dobre plony. Słowa podziękowania za trud pracy skierował do rolników przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego Janusz Stankiewicz – "Z ogromną radością spoglądam na ten wspaniały pachnący bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało w naszej ukochanej powiatowej ziemi. Dziękuję bardzo za ten wymowny dar, który stanowi przypomnienie, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika polski chleb trafia codziennie na stoły w naszych domach".

Najbardziej tradycyjnym i charakterystycznym znakiem dożynek był obrzęd przekazania chlebów. Dorodne bochny na ręce biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, starosty konińskiego Małgorzaty Waszak oraz Burmistrza Sompolna Andrzeja Kossowskiego przekazali starostowie dożynek: Dorota Grudzińska i Janusz Zieliński oraz ich asystenci Karolina Walczak i Kamil Banasiak.

Po odśpiewaniu „Roty” i wyprowadzeniu sztandarów przyszedł czas na odznaczenia „Za zasługi dla rolnictwa”, które 11 rolnikom z powiatu konińskiego przyznał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

A potem dominowały już emocje związane z konkursami. Jako pierwszy rozstrzygnięto „Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja powołana przez organizatorów, której przewodniczyła Elżbieta Barszcz z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, oceniła prawie 30 wieńców. Spośród nich najpiękniejszym wieńcem okazało się dzieło zbudowane i wyplecione przez mieszkańców wsi Podgór w gm. Kramsk. Drugie miejsce przypadło dla Koła Gospodyń Wiejskich w Sławsku gm. Rzgów, a trzecie dla Koła gospodyń Wiejskich z Półwioska Starego gm. Ślesin. Wyróżnienia otrzymali: Koło Gospodyń Wiejskich z Sycewa gm. Sompolno, parafia Lubień Kujawski, parafia Smólnik, Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet z Sadlna gm. Wierzbinek, Koło Gospodyń Wiejskich z Marcjanek gm. Sompolno oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Buszkowa gm. Skulsk.

Finałem konkursowych oczekiwań było zakończenie 10. Konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”. Spośród dziesięciu nominowanych w konkursie wzorowych gospodarstw powołana przez starostę konińskiego Kapituła Konkursu tytułem „Powiatowy Rolnik Roku” i statuetką siewcy nagrodziła: Teresę Dąbrowską, Paulinę i Mariusza Lebiedzińskich, Halinę i Stanisława Muszyńskich, Agnieszkę i Leszka Piętka, Wandę i Stanisława Zych.

W części artystycznej dożynek podziwiać można było zespoły ludowe i taneczne z Poznania, Sompolna i Kramska. Swoje umiejętności zaprezentował jako pierwszy Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie”. Nie zabrakło także tańców współczesnych w wykonaniu Grupy Tanecznej „Karo”. Niezwykle ciepło przyjęto bardzo uzdolnionych, najmłodszych artystów, czyli Zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Dzieci Kujaw” z Kramska. Wśród występujących nie mogło też zabraknąć gospodarzy, czyli zespołu wokalnego „Kwiaciarki” z Sompolna.

Dożynki zakończyła zabawa pod gołym niebem z zespołem „Equator” z Piotrkowa Kujawskiego.
Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne w Lubstówku