Skocz do zawartości

Październik

Aktualności

Energia geotermalna kluczowa dla przyszłości powiatu

„Rozwój turystyki w oparciu o energię geotermalną” - takie rozwiązanie dla powiatu konińskiego zaproponowali uczestnicy debaty klimatycznej, która odbyła się w Starostwie 26 października. Będzie ono kluczowe dla rozwoju gospodarki powiatu w 2030 roku.
 
W piątkowej debacie klimatycznej wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk: samorządów, organizacji pozarządowych, działających na rzecz ochrony środowiska instytucji i przedsiębiorstw, a także nauczyciele i młodzież. Podstawowym celem przyświecającym dyskusji było określenie kierunku rozwoju gospodarczego powiatu konińskiego do 2030 roku z uwzględnieniem zmieniających się uwarunkowań klimatycznych.
 
Uczestników debaty powitał wicestarosta Andrzej Nowak, który podkreślił, że dążenia do ograniczenia zmian klimatu i przystosowywania się do ich skutków odgrywają istotną rolę dla rozwoju powiatu konińskiego, zwłaszcza w kontekście jego zasobów naturalnych. Dodał też, że samorząd mając to na uwadze, nie może pozostać obojętny wobec problemów klimatycznych.
 
W części plenarnej spotkania, jego uczestnicy wysłuchali wykładu o konsekwencjach globalnego ocieplania się klimatu oraz o możliwościach ograniczania tego zjawiska. Obejrzeli także film przygotowany przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju, w którym zaprezentowano polskie przykłady wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Podczas projekcji omówione zostały takie rozwiązania proekologiczne, jak: panele solarne, turbiny wiatrowe, biogazownie, czy kotłownie na pelety.
 
Warsztaty, natomiast stały się okazją do rozmów o zasobach powiatu konińskiego oraz uwarunkowaniach klimatycznych w kontekście ich wykorzystania dla rozwoju gospodarki regionu. Uczestnicy próbowali znaleźć rozwiązania, które pozwolą osiągnąć oszczędności na ograniczeniu w powiecie emisji CO2. Podjęli też temat wyczerpywania się surowców energetycznych powiatu i związanych z tym konsekwencji.
 
Dyskusja pozwoliła wypracować wspólny cel i narzędzia pozwalające wprowadzić go w życie. Jej uczestnicy jako priorytet dla gospodarki powiatu konińskiego w 2030 roku określili rozwój turystyki w oparciu o energię geotermalną.
 
Spotkanie w konińskim Starostwie odbyło się w ramach projektu „Dobry klimat dla powiatu”, który realizowany jest na terenie całego kraju. Jego partnerami, a zarazem organizatorami powiatowych debat klimatycznych, są Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Środowiska.
 
Organizatorzy mają nadzieję, że debaty poświęcone zmianom klimatycznym oraz ich wykorzystaniu w rozwoju gospodarki regionów zadomowią się w Polsce na dłużej, a powiatowe dyskusje zainspirują lokalne społeczności do działań proklimatycznych.
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting