Dzień Edukacji Narodowej w powiecie

„Wśród wielu ważnych spraw – daj siebie innym”, taka sentencja przyświecała powiatowym obchodom z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się 15 października 2012 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie.

Przemówienie inauguracyjne wygłosiła Starosta Koniński Małgorzata Waszak, która pogratulowała pedagogom sukcesów oraz życzyła dalszej owocnej pracy z wychowankami, natomiast Wicestarosta Koniński Andrzej Nowak, nawiązał do postaci Janusza Korczaka – wybitnego pedagoga, który oddał życie wykonując swój zawód.

Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej były okazją do wręczenia nagród pedagogom za wybitne osiągnięcia w swojej pracy zawodowej. Tytułem honorowy „Zasłużony dla powiatu konińskiego” wyróżniono Panią Mariannę Adamczyk – emerytowaną dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Sompolnie, w uznaniu za długoletnią pracę dydaktyczną i wychowawczą oraz pełną zaangażowania działalność na rzecz społeczności lokalnej powiatu konińskiego, zwłaszcza na rzecz mieszkańców miasta i gminy Sompolno.

Nagrody Starosty Konińskiego I stopnia otrzymali:
  1. Renata Szczepaniak – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale,
  2. Anna Grudzień – psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ślesinie,
  3. Hieronim Matczak – nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie.
Nagrody Starosty Konińskiego II stopnia otrzymali:
  1. Jolanta Janiak – nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie,
  2. Hanna Kazańska-Książczak – nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale,
  3. Ewa Wallis – nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie.

Nagrody Dyrektora Szkoły swoim pracownikom wręczali:
  1. Marietta Putz – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie, nagrodzonych – 14 osób,
  2. Renata Szczepaniak – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale – 15 osób nagrodzonych,
  3. Anna Matczak-Gaj – dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie – 17 osób nagrodzonych,
  4. Małgorzata Sobieraj – dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ślesinie – 9 osób nagrodzonych,
  5. Jacek Żerkowski - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie – 16 osób nagrodzonych.
W części artystycznej uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie, przybliżyli zebranym dzieje oświaty w Polsce, podkreślając historyczną rolę Komisji Edukacji Narodowej – instytucji narodowej, powołanej przez Sejm Rzeczypospolitej 14 października 1773 roku. Nadmienili także, że w tym roku przypada 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka a rok 2012 z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, został ustanowiony rokiem Janusza Korczaka. Uczniowie przedstawili wiersze i piosenki związane z Dniem Edukacji Narodowej oraz odczytali kierowane do pedagogów przesłania, nawiązujące do przewodniego hasła uroczystości „… Daj siebie innym”.