Z powiatowego finału Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej

Marta Szmyt, Zuzanna Łukaszewicz i Natalia Michalska dołączyły dziś do grona laureatów powiatowych eliminacji Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej. Zapewniły sobie tym samym udział w finale wojewódzkim konkursu, który odbędzie się 16 kwietnia w Poznaniu.
 W Światowym Dniu Konsumenta (15 marca),  18 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego przystąpiło do egzaminu sprawdzającego wiedzę konsumencką. Młodzież zmierzyła się z pisemnym testem zawierającym 40 pytań ze znajomości podstawowych aktów prawa konsumenckiego.Udzielenie prawidłowych odpowiedzi gwarantowała wiedza z ustaw: o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, usługach turystycznych, przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, czy kredycie konsumenckim.
Zwycięstwo w Powiatowym Finale Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej zapewniła sobie Marta Szmyt z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie pokonując szkolną koleżankę Zuzannę Łukaszewicz. Z trzecią lokatą, do finału wojewódzkiego zakwalifikowała się Natalia Michalska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie. Kolejne punktowane miejsca wywalczyli: Kinga Mazurek z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie oraz uczniowie z Zespołu Szkół z Sompolna: Paulina Lulewicz i Jakub Woźniak.
Najlepsza szóstka etapu powiatowego Olimpiady otrzymała dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe. Zestawy HI-FI, radiomagnetofony i odtwarzacz BLU-RAY wręczyli laureatom starosta Małgorzata Waszak, wiceprzewodniczący rady powiatu Włodzimierz Pawlak, radny Bogumił Leszczak oraz sekretarz powiatu Tomasz Czarny. Z upominkami zakończyli udział w konkursie także pozostali jego uczestnicy.
Laureatów trzech pierwszych miejsc: Martę Szmyt, Zuzannę Łukaszewicz i Natalię Michalską czeka jeszcze kolejny sprawdzian, tym razem w finale wojewódzkim Olimpiady, który odbędzie się 16 kwietnia w Poznaniu. To już ósma edycja konkursu, który jest jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem w skali kraju. Tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa mają możliwość rywalizowania na polu przepisów konsumenckich. W ciągu 8 lat, w konkursie szczebla wojewódzkiego wzięło udział  21 uczniów z powiatu konińskiego. W eliminacjach powiatowych, rywalizowało natomiast około 350 uczniów wyłonionych z ponad tysiąca uczestników etapów szkolnych.

Z powiatowego finału Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej