Niezwykle widowiskowe VI Regionalne Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi

Niezwykle widowiskowe VI Regionalne Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi w Krzymowie o puchar Starosty Konińskiego już za nami. Kilkadziesiąt zaprzęgów, kilkuset widzów i pogoda, która poprawiła się tuż przed rozpoczęciem przejazdów, to czynniki, które sprawiły, że zawody uznano za udane.

Jeszcze pół godziny przed zawodami nad stadionem przeszła ulewa i nic nie wskazywało na to, że frekwencja na zawodach będzie większa niż przed rokiem. Nawet jadące na stadion zaprzęgi z zaproszonymi gośćmi musiały pokonywać ulice Krzymowa w deszczu. Tymczasem zaraz po poświęceniu zaprzęgów ulewa ustała, a w czasie zawodów pojawiało się słońce. To wszystko sprawiło, że mieszkańcy Krzymowa i okolic przyjechali podziwiać kunszt powożących zaprzęgami.

Widowiskowe zawody organizowane wspólnie przez radnego powiatu konińskiego Tadeusza Jaroszewskiego, wójta gminy Krzymów oraz starostę konińskiego zgromadziły zawodników z powiatów: konińskiego, tureckiego, kolskiego, jarocińskiego, włocławskiego i płockiego.

W konkurencji zaprzęgów jednokonnych pierwszy był Zbigniew Nowakowski z Wyszyny, drugi - Stefan Markiewicz z Tuliszkowa, trzeci - Roman Gronowalski z Turku.

W konkurencji par najlepszym okazał się Mirosław Grudziński ze Żdżar, przed Stefanem Markiewiczem z Tuliszkowa i gospodarzem zawodów – Tadeuszem Jaroszewskim. Stefan Markiewicz wygrał też w zaprzęgach wielokonnych, drugie miejsce zajął Mirosław Grudziński.

Parami kucyków najlepiej powozili Zbigniew Nowakowski i Stefan Markiewicz. W kategorii - pojedyncze kuce - pierwszy był  Zbigniew Nowakowski, drugi Roman Gronowalski, a trzeci Filip Grudziński.

Puchary Starosty Konińskiego wręczała osobiście Małgorzata Waszak oraz członkowie zarządu powiatu: wicestarosta Andrzej Nowak, Stanisław Głąbicki, Jacek Wysocki, a także wiceprzewodniczący Rady Powiatu Konińskiego Włodzimierz Pawlak.

Zawody zakończył niezwykle widowiskowy pokaz woltyżerki kozackiej w wykonaniu kaskaderów Apolinarski Group z Bukówca Górnego koło Leszna. Wieczór mieszkańcy Krzymowa spędzili zaś przy muzyce bawiąc się na okolicznościowej majówce.

VI Regionalne Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi