ZSE-U w Żychlinie nagrodzony za działalność proekologiczną

Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina został ponownie nagrodzony za swoją działalność proekologiczną.

Narodowa Rada Ekologiczna wyłoniła tegorocznych laureatów i wyróżnionych w XIII Edycji Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, nad którym honorowy patronat sprawuje Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Uroczysta Gala, podczas której wręczone zostały statuetki i certyfikaty, odbyła się 10 lutego w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Wśród nagrodzonych znalazł się Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie. Dyrektor szkoły, Anna Matczak-Gaj, odebrała certyfikat przedłużenia prawa używania znaku na kolejny rok. W ubiegłym roku, szkoła, jako jedyna ponadgimnazjalna w Wielkopolsce, została laureatem w kategorii „Promotor Ekologii”.

Organizatorem Głównym Konkursu jest Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – Stowarzyszenie Europa Nasz Dom. Celem konkursu jest promowanie obywatelskich postaw proekologicznych i wdrażanie przyjaznych środowisku technologii.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych od lat znany jest z promowania działań proekologicznych. Poprzez swoje działania edukacyjne, m.in.: poszerza wiedzę uczniów z zakresu ekologii i ochrony środowiska a także botaniki i zoologii, rozwija postawy badawcze, wyrabia szacunek wobec przyrody, pobudza do aktywnego działania na rzecz środowiska, tworzy postawy proekologiczne itp. Swoje działania kieruje nie tylko do swoich uczniów. Jest inicjatorem działań skierowanych do uczniów wszystkich szkół powiatu konińskiego i Konina, m.in.: corocznie, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Koninie, organizuje obchody Światowego Dnia Ziemi, Sesję Ekologiczną, uroczystości i imprezy o tematyce ekologicznej, wycieczki edukacyjne o tematyce ekologicznej. Uczniowie uczestniczą w konkursach, np. Powiatowy Konkurs Ochrony Środowiska, Olimpiadzie Ekologicznej, Konkursie Literackim „Mój las” - organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody, a także angażują się w akcje ekologiczne.