O pomocy społecznej w międzynarodowym gronie

Wizytą w miejskich i powiatowych ośrodkach zajmujących się osobami niepełnosprawnymi zakończyła się w piątek po południu dwudniowa wizyta delegacji zagranicznych z Estonii, Niemiec i Francji, które na zaproszenie starosty konińskiego wzięły udział w konferencji „Osoba niepełnosprawna w społeczności lokalnej”.

Wizyta delegacji z partnerskich powiatów z Ilm (Niemcy), regionu Laane Viru (Estonia) oraz organizacji pozarządowej z Fontainebleau (Francja) rozpoczęła się udziałem w zorganizowanej w PWSZ w Koninie pod patronatem pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych konferencji „Osoba niepełnosprawna w społeczności lokalnej”.

W pierwszej części konferencji, która przybliżała model pomocy i wsparcia osób niepełnosprawnych wziął także udział minister Jarosław Duda. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych mówił o regulacjach prawnych już wprowadzonych w życie i planach rządowych dotyczących kolejnych działań. W wystąpieniu podkreślał między innymi zbytnią koncentrację środków finansowych w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sygnalizując działania zmierzające do zmiany takiej sytuacji. Jarosław Duda mówił też o nowych pomysłach pomocy osobom z autyzmem w funkcjonowaniu w społeczeństwie także na rynku pracy, akcentował też potrzebę zmiany systemu orzecznictwa o niepełnosprawności. W tej części konferencji o rozwiązaniach dotyczących niepełnosprawnych mówiła także starosta koniński Małgorzata Waszak pokazując kilkunastoletnie już doświadczenia powiatu konińskiego w tym obszarze.

Drugą część konferencji wypełniły prezentacje gości z zagranicy oraz wystąpienia przedstawicieli Warsztatu Terapii Zajęciowej, Fundacji i organizacji pomagających w powiecie konińskim osobom niepełnosprawnym.
O tym jak teoria przekłada się na praktyczne rozwiązania zagraniczni goście przekonali się dzień później, kiedy odwiedzali kolejno Spółdzielnię Socjalna „Otwarci” w Koninie, Centrum POŁUDNIOWA Fundacji „Podaj Dalej”, Dom Pomocy Społecznej  w Ślesinie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Nieborzynie oraz Zakład Aktywności Zawodowej w Posadzie.

Wizyta delegacji zakończyła się akcentem kulturalnym – udziałem w koncercie Piotra Palecznego, jednego z najlepszych polskich interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina, który był gwiazdą IX Ogólnopolskiego Festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych”.