Z VI finału powiatowej akcji "Drzewko za butelkę"

Ponad milion zużytych plastikowych butelek oraz nakrętek zebrali młodzi ekolodzy z powiatu konińskiego i miasta w ramach tegorocznej akcji „Drzewko za butelkę”. To o 51 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym!

Od lutego, uczniowie z dwudziestu trzech palcówek oświatowych zbierali butelki PET i nakrętki. Ich aktywność i zaangażowanie zostało docenione podczas uroczystego finału konkursu zorganizowanego przez konińskie Starostwo 17 kwietnia w urzędzie.

Akcja „Drzewko za butelkę” stanowi dowód na to, że rywalizacja i zabawa mogą iść w parze z dbaniem o środowisko – powiedziała podczas podsumowania akcji Małgorzata Waszak starosta koniński – cieszę się, że podczas szóstej edycji konkursu padł kolejny rekord.

Najbardziej przyczynili się do niego uczniowie z Gimnazjum im. M. Kopernika w Golinie, którzy zakończyli akcję przekazując do recyklingu ponad 145 tysięcy butelek i nakrętek. Cztery tysiące mniej zebrali gimnazjaliści z Kazimierza Biskupiego, czym zapewnili sobie drugie miejsce w konkursie. Z kolei, wynik 113 tysięcy butelek i nakrętek pozwolił zająć trzecie miejsce młodym ekologom z Gimnazjum w Mąkolnie.

Ponad 1500 uczniów zaangażowanych w szóstą edycję akcji zebrało łącznie 1 mln 79 tysięcy sztuk plastikowych odpadów, z czego nakrętki stanowiły aż 998 tysięcy.

W tym roku, zbiórce nakrętek przyświecał dodatkowy cel. Pieniądze pochodzące z ich sprzedaży przekazane zostały na leczenie chorych dzieci z naszego powiatu: Wiktorka, Julitki i Igora. Ponad 5 tysięcy nakrętek trafiło też do pani Katarzyny z Konina, która czeka na nowy wózek inwalidzki.

Zgodnie z ideą „Drzewka za butelkę” uczestnicy akcji otrzymali sadzonki drzew, którymi zazielenią swoje najbliższe otoczenie.

Podczas finału akcji w Starostwie, nagrody dla rekordzistów tegorocznej zbiórki i szkolnych koordynatorów akcji, a także listy gratulacyjne dla dyrektorów najaktywniejszych placówek wręczyli Małgorzata Waszak starosta koniński, Janusz Stankiewicz przewodniczący Rady Powiatu oraz Bogumił Leszczak przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Spotkaniu towarzyszyło wiele atrakcji, w tym występ zespołu wokalnego „Leśna Akademia Dźwięku” pod dyrekcją Joanny Gogulskiej.

Z VI finału powiatowej akcji