Relikwie Jana Pawła II w Licheniu

Relikwie pierwszego stopnia bł. Jana Pawła II zostaną uroczyście wprowadzone do licheńskiej bazyliki mniejszej Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej 1-go maja, w pierwszą rocznicę beatyfikacji papieża-Polaka. Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski.

Bł. Jan Paweł II był człowiekiem, który swoim charyzmatem i niebanalną osobowością potrafił kształtować postawy ludzi i zjednywać ich do siebie. W trakcie swojego pontyfikatu odwiedził wszystkie kontynenty, odbył ponad 100 pielgrzymek i spotkał się z dziesiątkami milionów wiernych. Zbliżał ich do Boga podkreślając, że życie jest darem, z którego trzeba umiejętnie korzystać. Na Jego pielgrzymim szlaku w 1999 roku znalazło się także Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym.

Po Eucharystii o godz. 12:00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, relikwie spoczną w kaplicy poświęconej bł. Janowi Pawłowi II. Jest ona usytuowana w dolnej części licheńskiej świątyni. Kaplica została poświęcona w ubiegłym roku, w dzień beatyfikacji papieża-Polaka. Znajdują się w niej pamiątki po bł. Janie Pawle II: obraz przedstawiający papieża-Polaka oraz tron papieski, na którym zasiadał podczas swojej wizyty w Licheniu. Ponadto w specjalnej, oszklonej witrynie znajduje się czerwona piuska kard. Karola Wojtyły, biała piuska papieża Jana Pawła II, kielich mszalny podarowany przez Ojca Świętego licheńskiemu sanktuarium oraz kawałek płótna z papieskiej sutanny. Od 1-go maja wierni będą mogli także pomodlić się przed relikwiami bł. Jana Pawła II – będzie to kilka kropel Jego krwi.

W licheńskim sanktuarium znajduje się wiele pamiątek związanych z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II. W nawie głównej licheńskiej bazyliki, z prawej strony Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej, umieszczono różaniec z pereł podarowany Sanktuarium przez Papieża w trakcie wizyty w 1999 roku. Tuż przed bazyliką Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej znajduje się okazały pomnik. Przedstawia dwie postaci – Ojca Świętego oraz ks. Eugeniusza Makulskiego – budowniczego licheńskiej bazyliki, który wręcza Ojcu Świętemu makietę świątyni będącej wotum narodu polskiego za dwa tysiące lat chrześcijaństwa. W starej części sanktuarium znajduje się dom papieski, w którym mieszkał Jana Paweł II w trakcie swojej wizyty w Licheniu. W pokojach pozostały nienaruszone oryginalne meble, z których korzystał Papież. Obecnie jest tam muzeum, w którym Księża Marianie gromadzą pamiątki po Janie Pawle II podarowane przez wiernych – okolicznościowe wydania znaczków, monety kolekcjonerskie, książki, publikacje drukowane i audiowizualne i wiele innych eksponatów.

W najbliższym czasie apartamenty papieskie będą otwarte dla zwiedzających w rocznicę beatyfikacja Jana Pawła II, tj. 1-go maja. Wstęp do nich jest bezpłatny.

Relikwie Jana Pawła II w Licheniu