Dzień Szkolnej Zbiórki ZSEE

Dzień Szkolnej Zbiórki Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznegoorganizuje w piątek 27 kwietnia Gimnazjum im. Przyrodników Polskich w Budzisławiu Kościelnym. Patronat na akcją objęła starosta koniński – Małgorzata Waszak.

Uczniowie Gimnazjum im. Przyrodników Polskich w Budzisławiu Kościelnym od kilku lat realizują „Program edukacji ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami” we współpracy z Fundacją „Nasza Ziemia”. Jego ideą jest upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń związanych z bezmyślnym wyrzucaniem ZSEE i baterii, a także rozwijanie odpowiednich zachowań nastawionych na ratowanie środowiska i dbałość o jego zasoby.

Gimnazjaliści podejmują działania, które budują świadomość mieszkańców na temat szkodliwości nieroztropnie wyrzucanych w ogólnych śmieciach surowców należących do tzw. elektrośmieci, ale także przyczyniają się do realnego zmniejszenia ich ilości poprzez organizowane zbiórki tych surowców. W roku szkolnym 2011/2012 zespół projektowy został wysoko oceniony przez organizatorów projektu, zajmując VIII miejsce w Polsce w kwalifikacji końcowej (startowały 82 zespoły), w kwalifikacji wojewódzkiej zespół z Budzisławia Kościelnego uplasował się na I miejscu (pokonał 4 inne drużyny z Wielkopolski).

Organizatorzy zapraszają do udziału w zbiórce ZSEE, której inauguracja przewidziana jest od 8.00 i potrwa do 14.00. Tego dnia wszyscy zainteresowani – instytucje i osoby prywatne – nieodpłatnie będą mogli oddać zużyty, zepsuty, stary lub niedziałający sprzęt z grupy ZSEE. Trafi on do rąk fachowych recyklerów, którzy odzyskają znaczącą ilość cennych surowców, by ponownie je wykorzystać.