Ruszyli z niezwykłą energią

Powiat koniński to region o niezwykłej energii. Pokazali to dobitnie mieszkańcy gmin, które po raz 13 zaprezentowały się w sobotę (23 czerwca) na Wielkim Ruszeniu Gmin Powiatu Konińskiego w Sławsku. Było smakowicie, radośnie i wszystkiemu sprzyjała znakomita pogoda.

Spoglądając na warunki pogodowe dwa dni przed Wielkim Ruszeniem i dwa dni po jego zakończeniu można śmiało powiedzieć – trzeba ogromu szczęście, by mieć idealną pogodę na jedną z ważniejszych powiatowych imprez roku. Ale nawet nie to sprawiło, że 13. Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego można uznać za udane. Przesądziła pogoda ducha i energia, jakie za każdym razem przywożą ze sobą przedstawiciele gmin powiatu konińskiego biorący udział w spotkaniu. Widać to było zarówno na pięknie udekorowanych stoiskach, jak i na scenie, gdzie występowali młodzi i nieco starsi artyści. Potrawy regionalne przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, czy zmagania drużyn na „Międzypokoleniowych potyczkach gminnych” były uzupełnieniem pełnego pozytywnej energii festynu w Sławsku.

W konkursie na „Najsmaczniejszą potrawę regionalną” rozstrzygniętym podczas Wielkiego Ruszenia wzięło udział 16 wystawców. Pierwszą nagrodę otrzymał Klub Seniora w Kramsku za całokształt przygotowanych potraw i ich prezentację. Drugie miejsce za szynkę babuni grodzieckiej z sosem jabłkowo-chrzanowym przypadło dla Koła Gospodyń Wiejskich w Lądku (gm. Grodziec), a trzecie wywalczyło Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z gminy Stare Miasto – za kluski ziemniaczane szare. Pozostałe Koła i stowarzyszenia otrzymały wyróżnienia:
KGW w Dąbrowicach (gm. Rzgów) – za karpia pieczonego na chlebie
Kobiety Aktywne z Goliny Kolonia – za sernik goliński
KGW w Sławsku (gm. Rzgów) – za mięso wieprzowe z weka
KGW w Paprotni (gm. Krzymów) – za smalec z paprochami
Koło Gospodyń w Rychwale – za zielony przysmak
KGW w Nyklu (gm. Wierzbinek) – za pasztet z królika
Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich w Wilczynie – za rybę w zalewie octowej
Gminna Rada Kobiet w Kleczewie – za łazanki
KGW w Marianowie (gm. Ślesin) – za gęś po ślesińsku
KGW we Władzimirowie (gm. Kazimierz Biskupi) – za pączki
KGW w Mniszkach (gm. Skulsk) – za polewkę z serem, śmietaną i masłem
KGW w Lipicach (gm. Grodziec) – za łabędziowe pałki
KGW w Szyszynku (gm. Ślesin) – za tzw. „dziady”

Dzięki sponsorom Wielkiego Ruszenia, każdy startujący w Konkursie otrzymał nagrodę lub upominek.

Bardzo ciekawa rywalizacja odbyła się także podczas „Międzypokoleniowych potyczek gminnych”. Tu sześcioosobowe drużyn musiały wykazać się nie tyle siłą, co sprawnością i umiejętnością międzypokoleniowej współpracy. Z tych zadań najlepiej wywiązała się gmina Golina, która wyprzedziła drużyny z Rychwała i Rzgowa.

Uzupełnieniem wydarzeń kulturalnych było zakończenie dwóch imprez towarzyszących Ruszeniu. Podczas festynu zaprezentowano po raz pierwszy drewnianą rzeźbę Marcina ze Sławska – rycerza, znaczącej postaci czasów średniowiecza na Ziemi Konińskiej, uczestnika bitwy pod Grunwaldem wykonaną przez Piotra Staszaka z Brudzewa.
Kolejnym ważnym wydarzeniem było zakończenie III Spływu Kajakowego „Szlakiem śluz Wielkiej Pętli Wielkopolski” organizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną MARINA. Kajakarze zakończyli swoją przygodę nad brzegiem Warty w Sławsku, gdzie uroczyście otwarto też przystań – miejsce wypoczynku dla turystów.

Hasło tegorocznego Wielkiego Ruszenia Gmin Powiatu Konińskiego brzmiało „Powiat koniński – energia pokoleń”. Tę energię było w Sławsku widać niemal na każdym kroku. I za to wszystkim biorącym udział w Ruszeniu ogromnie dziękujemy!

XIII Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego