Odpust ku czci Matki Bożej Licheńskiej

Obchody odpustu ku czci Matki Bożej Licheńskiej rozpoczną się w niedzielę – 1 lipca, o 17.00 wieczornymi nieszporami. Głównym uroczystościom odpustowym przewodniczyć będzie biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki, któremu towarzyszyć będzie hiszpański abp Jaume Pujol.

„Przed rokiem 2005 licheński odpust odbywał się 15 sierpnia, tj. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ale Matka Boża, od dawna tytułowana „licheńską”, nie miała oficjalnego tytułu. Dopiero 2 lipca 2005 r. Stolica Apostolska ustanawiając odpust stwierdziła, że można nazywać Matkę Bożą Licheńską tym tytułem i od tego dnia to jest oficjalny odpust w Licheniu” – powiedział ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym.

Pierwsze nieszpory o godz. 17:00 rozpoczną uroczystości odpustowe. Nabożeństwu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w bazylice mniejszej, którym będzie przewodniczył ks. Wiktor Gumienny – kustosz licheńskiego sanktuarium. W trakcie uroczystości tradycyjnie odbędzie się procesja eucharystyczna.

W poniedziałek 2-go lipca, główne uroczystości odpustowe rozpoczną się o godz. 12:00 w licheńskiej bazylice. Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki. Natomiast o godz. 17:00 odbędą się drugie nieszpory odpustowe pod przewodnictwem pasterza diecezji włocławskiej bp Wiesława Alojzego Meringa. Wraz z nim do Lichenia przybędzie także abp Jaume Pujol z hiszpańskiej Tarragony. Pielgrzymowanie hiszpańskiego arcybiskupa do diecezji włocławskiej ma wyrazić podziękowanie biskupowi Wiesławowi Meringowi oraz całej diecezji za okazywaną pomoc, jaką stanowi praca duszpasterska w archidiecezji Tarragony dwóch księży z naszej diecezji – ks. Szymona Welki i ks. Marcina Matynki. Obaj duchowni będą towarzyszyć księdzu arcybiskupowi w trakcie jego wizyty.

W dzień odpustu (poniedziałek, 2 lipca) wszystkie Msze św. będą odprawiane tak, jak w każdą niedzielę i święta:

Bazylika NMPL   6:00, 7:30, 10:00, 12:00, 16:00 i 18:00
Kościół św. Doroty 8:30, 10:30 i 20:00
Grąblin  8:00

Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej obchodzone jest od 2 go lipca 2005 r. Zostało ustanowione przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów rok wcześniej. Od tego momentu, dzień ten w diecezji włocławskiej obchodzony jest jako wspomnienie, a w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jako uroczystość.

Odpust ku czci Matki Bożej Licheńskiej