Dąb Kameduła z Puszczy Bieniszewskiej walczy o tytuł "Drzewo Roku 2012"

Dąb Kameduła z Puszczy Bieniszewskiej walczy o tytuł „Drzewo Roku 2012” w konkursie edukacji ekologicznej ogłoszonym przez Klub Gaja. I bardzo potrzebuje NASZYCH głosów!

Dąb Kameduła w alei dębowej w Puszczy Kazimierskiej, Bieniszew ( woj. wielkopolskie) to dąb szypułkowy. Ma ok. 530 lat, obwód 7.60 m , wysokość 27 m. i jest pomnikiem przyrody.

Drzewo, które zawołało do ludzi. To dzięki niemu szansę na szczególną opiekę i ochronę ma niezwykła aleja dębowa w Puszczy Kazimierskiej. Drzewo zainspirowało do ochrony przyrody rowerzystów. Aleja dębowa, której jest ważnym punktem, była w średniowieczu traktem z ówczesnej stolicy Polski -Gniezna do Kalisza. Dziś jest to urokliwy szlak turystyczny, przy którym rośnie 8 dębów w wieku od 500 – 700 lat. Ze względu na obwód, Kameduła jest największym z nich. Ratujmy jeszcze, co można dla przyszłych pokoleń!

Grupa nasza, która jest zafascynowana tą inicjatywą liczy już 25 osób i na tym nie koniec – mówią rowerzyści - przyrodnicy.

Jedna ze szczelin w pniu Kameduły przypomina oko. To nim drzewo dogląda uważnie całej puszczy i swoich siedmiu braci, z których jeden, choć nadal stoi, jest już martwy i uschnięty. Kameduła także stracił jeden ze swoich potężnych konarów. Odłamany fragment stał się symbolicznym wołaniem o pomoc dla niego i braci - dębów. Aby zwrócić uwagę mieszkańców regionu na problem i krzyk drzew, lokalna grupa rowerzystów postanowiła wytyczyć ich tropem Dębowy szlak rowerowy. Ale to nie wszystko. Każde z drzew zyska
imię i osobistego opiekuna. Pierwszy, ochrzczony, jako Zawiadowca zyskał patrona w osobie spółki Polskich Kolei Państwowych w Koninie.

Kameduła jest podopiecznym cyklistów, ale swoje imię zawdzięcza pustelnikom. W Puszczy Kazimierskiej znajduje się jeden z czterech polskich klasztorów Pustelników Kamedułów. Do zakonników (na szczycie Sowiej Góry) można dotrzeć tylko polną ścieżką. Są otoczeni murem, poza który, z nielicznymi wyjątkami, dostęp mają tylko mężczyźni.

Inwentaryzacja nowo powołanego Dębowego szlaku rowerowego trwa i zaskakuje inicjatorów. Niedawno ustalili, że dąb w pobliskiej miejscowości Tury ma 623 cm w obwodzie. Drzewo natychmiast dostało imię Tur. Nie jest już bezimienne i łatwiej będzie mu znaleźć opiekuna.

Zgłoszenie nadesłało Konińskie Towarzystwo Sportów Rekreacyjnych „Sport Club Konin”. Na „Drzewo Roku” Klubu Gaja głosować można przez cały czerwiec na stronie www.swietodrzewa.pl. Głos można oddać tylko raz z danego adresu e-mail.