Aktualności 2011

Rozpoczął się nabór wniosków o płatności bezpośrednie. W tym roku, ubiegających się o ten rodzaj dofinansowania czeka wiele zmian. Dzięki uproszczeniu procedur, rolnicy będą mogli na jednym formularzu wniosku zwrócić się o pomoc finansową z tytułu dziewięciu różnych rodzajów dopłat.

"Zamiast wielokrotnie podawać te same dane i występować do biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z osobnymi wnioskami, rolnicy będą mogli na jednym formularzu ubiegać się o wsparcie w ramach: jednolitej płatności obszarowej, uzupełniających płatności obszarowych (w tym: do powierzchni grupy upraw podstawowych, do powierzchni upraw roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych, do powierzchni uprawy chmielu, niezwiązanej z produkcją) specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, oddzielnej płatności z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów), przejściowej płatności z tytułu owoców miękkich, płatności cukrowej, płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt (PROW na lata 2004-2006), płatności rolnośrodowiskowych (PROW na lata 2007-2013) oraz o pomoc finansową z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania" - informuje Bożena Frankowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Gruntów Rolnych, Rolnictwa i Leśnictwa konińskiego Starostwa.
Nabór wniosków rozpoczął się 15 marca. Do rolników, którzy ubiegali się o płatności obszarowe w 2009r., Agencja wysłała już pocztą tzw. wnioski "spersonalizowane", które są w dużej części wypełnione przez pracowników Agencji. Osoby, które nie składały wniosków w ubiegłym roku powinny zwrócić się o jego formularz do instytucji skupionych w Centrum Obsługi Rolnika, z siedzibą przy ul. Hurtowej w Koninie lub pobrać dokument ze strony internetowej www.arimr.gov.pl.
Wypełniony wniosek wraz z właściwymi załącznikami należy złożyć w konińskim biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa albo przesłać pocztą do 17 maja 2010 r. Złożenie wniosku po terminie (nie później jednak niż do 11 czerwca br. ) skutkować będzie obniżeniem należnej kwoty płatności o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.
"Formularze wniosków należy wypełnić zgodnie z dołączoną do nich instrukcją. W tym roku jest to szczególnie ważne, zarówno ze względu na różnorodność płatności, o które można się starać w ramach jednego wniosku, jak i zmiany w krajowych uzupełniających płatnościach obszarowych. Nowością jest również to, że rolnicy mogą się ubiegać o płatność do roślin strączkowych i motylkowych drobnonasiennych. Z kolei, w związku ze zmianą przepisów unijnych, nie będą przyznawane płatności do upraw roślin energetycznych, m.in. do rzepaku, a także krajowe płatności uzupełniające do powierzchni uprawy chmielu związanej z produkcją w danym roku" przypomina Bożena Frankowska.

Prostsze procedury przy naborze wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich