Aktualności 2011

Powiat awansował w rankingu Związku Powiatów Polskich

Powiat Koniński zajął 20 miejsce w corocznym rankingu przygotowywanym przez Związek Powiatów Polskich. To o 11 oczek wyżej niż w zestawieniu za rok 2009.

To dobry wynik. Na 379 ocenianych powiatów, zajęcie 20 miejsca w rankingu plasuje nas w czołówce samorządów w kraju. Z pewnością będziemy dążyć do poprawienia tej lokaty i awansu do pierwszej dziesiątki. W styczniu tego roku zamierzamy zgłosić nowe kategorie do regulaminu konkursowego, choć ostatecznie o ich wprowadzeniu zadecyduje zarząd Związku - tłumaczy Stanisław Bielik, starosta koniński. Dla wielu samorządowców Ranking ZPP jest najbardziej obiektywną oceną działalności powiatów, chcemy więc nie tylko zaznaczyć tam swoją obecność ale zająć jak najwyższe miejsce - zapewnia Starosta.

W ubiegłym roku, w rankingu ZPP sklasyfikowanych zostało 379 powiatów - zrzeszonych w Związku Powiatów Polskich. Działalność samorządów oceniona została w takich kategoriach jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców oraz funkcjonowania JST, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa czy też działania promocyjne.

Powiat koniński klasyfikowany był w ośmiu kategoriach i z wynikiem 21 165 punktów zajął w rankingu 20 miejsce. Największy dorobek punktowy przyniosły mu działania proinwestycyjne i prorozwojowe (11000 pkt), rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców oraz funkcjonowania JST (2100 pkt) rozwój społeczeństwa informacyjnego (500) i rozwój społeczeństwa obywatelskiego(100).

Ranking Związku Powiatów Polskich przygotowywany jest od 2003 r. Do tej pory najwyższe miejsce powiat koniński zajął w 2004 roku, kiedy uplasował się na 11 pozycji.