Aktualności 2011

Lokalne podtopienia w powiecie konińskim

W powiecie konińskim problemem są niewielkie rzeczki, które wskutek roztopów zaczęły wylewać. W wielu miejscach wybiły też wody gruntowe. Do lokalnych podstopień doszło w gminach: Rzgów (głównie w miejscowości Świątniki), Kramsk ( Kolonia Morzysław) oraz Golina (w miejscowości Spławie).

Zalane zostały piwnice kilkunastu budynków oraz łąki. Podmyta jest również część lokalnych dróg.Podtopiona została przybiegająca przez Polder Golina droga powiatowa na trasie Sławsk – Węglewskie Holendry.  Woda pokazała się także na drodze powiatowej Świątniki – Kopojno.

Woda spływająca z pól zalała częściowo trasę nr 25 z Konina do Bydgoszczy. W miejscowości Mikorzyn wprowadzono ruch wahadłowy i ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Obecnie nie ma zagrożenia ze strony rzeki Warty, której poziom wg pomiarów telemetrycznych na wodowskazie w Sławsku utrzymuje się na poziomie 495 cm (stan alarmowy został przekroczony o 15 cm). Zrzut wody na zbiorniku w Jeziorsku wynosi aktualnie 130 cm3/s. Dziś, od godziny 14.00 zostanie zwiększony  do 160 m3/s.