Rowerem po Wielkopolsce Wschodniej

Siedemdziesięciu cyklistów z Konina, Poznania, Gniezna, Wrześni, Jarocina, Śremu, Płocka, Torunia i Wałbrzycha wzięło udział w zakończonym w niedzielę 27. Ogólnopolskim Bursztynowym Rajdzie Kolarskim po Wielkopolsce Wschodniej.

Najmłodsi uczestnicy mieli niespełna 8 lat i byli z Konina. Najstarszym okazał się Bogdan Słabolepszy z grupy "Żwawe Dziadki" ze Śremu. Przez 3 dni rowerzyści poznawali pogranicze Wielkopolski i Kujaw oraz przebiegający przez gminę Wierzbinek północny odcinek wielkopolskiego Bursztynowego Szlaku Rowerowego. Ogółem przejechali ponad 200 km.
Od piątku, zachęceni wykładem Mariana Kominkiewicza, przemierzali trasy po Wielkopolsce i Kujawach. Nadgoplański Park Tysiąclecia aż do Kruszwicy zwiedzili uczestnicy trasy Zbyszka Szczypkowskiego. Duże wrażenie wywarły groby kujawskie w rezerwacie Wietrzychowice, dokąd poprowadził trasę Witold Wojciechowski. Śladami Piasta i Rzepichy rowerzyści podążali wraz z Władysławem Puszczykiem. Uczestnicy rajdu wykazali się także umiejętnościami na kolarskim torze przeszkód oraz w konkursach ze znajomości przepisów ruchu drogowego, wiedzy krajoznawczej i geograficznym. W bazie rajdu – Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Morzyczynie – z rowerzystami spotkał się również gospodarz gminy Paweł Szczepankiewicz, który przekazał cyklistom wiklinowe kosze.

Organizatorami rajdu byli Klub Turystyczny PTTK z Sekcją Turystyki Rowerowej CIKLO przy Oddziale PTTK w Koninie oraz Tureckie Towarzystwo Turystyczne. Przedsięwzięcie wsparli: Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Koninie, Urząd Miejski w Koninie, LOT Marina i Radio Konin.
Rajd odbywał się pod honorowym patronatem Starosty Konińskiego, Prezydenta Konina i Wójta Gminy Wierzbinek. Patronat medialny sprawowali "Głos Wielkopolski – Życie Konina", Radio Konin i Portal Regionalny Lm.pl.

Oprac. na podstawie informacji Wandy Gruszczyńskiej
Foto: Wanda Gruszczyńska, Zbyszek Szczypkowski, Rafał Wawrzyniak