Skocz do zawartości

Wrzesień

Aktualności

O opiece i edukacji osób niepełnosprawnych we Francji

Wymiana doświadczeń na płaszczyźnie pomocy społecznej, to główny cel drugiego spotkania przedstawicieli Powiatu Konińskiego i  Stowarzyszenia Anne Marie Javouhey z Fontainebleau.
 
Sześcioro przedstawicieli placówek pomocy społecznej z naszego powiatu pod przewodnictwem starosty Małgorzaty Waszak, od 26 do 28 września, wizytowało francuskie ośrodki terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych.
 
Plan wizyty był bardzo napięty. Oficjalną jej część rozpoczęły spotkania z zastępcą mera miasta Fontainebleau oraz dyrektorem wydziału zdrowia i spraw społecznych departamentu Seine-et-Marne.
 
Rozmowy z  przedstawicielami francuskiej administracji publicznej pozwoliły zapoznać się m.in. z zasadami wspierania placówek opieki nad osobami niepełnosprawnymi oraz praktycznymi i prawnymi aspektami ich funkcjonowania. Porównanie polskich i francuskich rozwiązań stosowanych w tym zakresie pokazało, że istnieje wiele tematów, w oparciu o które można rozwijać współpracę z partnerem francuskim
 
Delegacja z powiatu konińskiego miała też okazję przyjrzeć się ośrodkom realizującym zadania w zakresie opieki i edukacji osób niepełnosprawnych. W ciągu trzech dni, odwiedziła m.in.: ośrodki medyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży L’Envolee” i „La Sittelle”, dom pomocy społecznej dla osób dorosłych L’Abri,  warsztaty pracy „La Pyramide, internat dla dorosłych „Les Charmilles” oraz ośrodek dla osób niedowidzących „Clin d’Oeil”. Kontynuując temat polityki społecznej z kierownictwem i pracownikami wizytowanych placówek, uczestnicy spotkań podjęli rozmowy o nawiązaniu bezpośrednich kontaktów służących pogłębianiu wiedzy na temat metod pracy z niepełnosprawnymi.
 
„Takie spotkania są bardzo wartościowe, dzięki nim mamy możliwość wymiany doświadczeń, uczymy się nawzajem pewnych rozwiązań, porównujemy funkcjonowanie instytucji działających w obszarze pomocy społecznej a także system finansowania leczenia i pobytu osób niepełnosprawnych w placówkach terapeutycznych” – powiedziała starosta Małgorzata Waszak – „Podczas rozmów padło wiele cennych wniosków i uwag, które staną się początkiem do zainicjowania współpracy w tej dziedzinie”.
 
Przedsięwzięcia podejmowane w ramach przyszłych kontaktów partnerskich między stronami skonkretyzowane zostaną w 2012 roku i będą realizowane bezpośrednio przez placówki działające w obszarze pomocy osobom niepełnosprawnym.

O opiece i edukacji osób niepełnosprawnych we Francji
O opiece i edukacji osób niepełnosprawnych we Francji
O opiece i edukacji osób niepełnosprawnych we Francji
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting