Skocz do zawartości

Sierpień

Aktualności

Udane Powiatowe Dożynki 2011 w Rzgowie

Dożynki Powiatu Konińskiego Rzgów 2011 przeszły już do historii, ale pozostaną w naszej pamięci jako wyjątkowo udane Święta Plonów.

W tym roku, rolników z całego powiatu gościła gmina Rzgów. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godzinie 14.00 w kościele parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła. Podczas mszy św. dziękczynnej sprawowanej w intencji rolników powiatu konińskiego poświęcono chleb, wieńce i dary dożynkowe. Wyjątkową oprawę nabożeństwa podkreślił akompaniament Gminnej Orkiestry Dętej Rzgowie, która następnie poprowadziła orszak dożynkowy na boisko przy Szkole Podstawowej w Rzgowie, gdzie kontynuowane były obrzędy dożynkowe. Niezwykle barwny korowód tworzyły delegacje gmin z wieńcami, Poczty Sztandarowe, zaproszeni goście, a także liczna grupa mieszkańców.

Część oficjalną na placu dożynkowym rozpoczęli Gospodarze Dożynek: starosta koniński Małgorzata Waszak i wójt gminy Rzgów Andrzej Grzeszczak, którzy serdecznie powitali wszystkich uczestniczących w tegorocznym Święcie Plonów.
Po wysłuchaniu „Roty” w wykonaniu zespołu „Działkowiec” oraz okolicznościowych wystąpień gości, dopełniono zwyczajowego obrzędu chleba Starostowie dożynek: Agnieszka Piętka i Błażej Janicki wręczyli ich gospodarzom dorodny bochen chleba, który następnie podzielono by poczęstować nim uczestników imprezy.

Doniosłym wydarzeniem Święta Plonów w Rzgowie było ogłoszenie wyników IX edycji Konkursu „Powiatowy Rolnik Roku” i uhonorowanie jego laureatów. Prezentacji 11 nominowanych do tytułu „ Powiatowego Rolnika Roku”, dokonał przewodniczący Kapituły Konkursu, Bogusław Leszczak. W tym roku, z rąk starosty konińskiej Małgorzaty Waszak i wicestarosty Andrzeja Nowaka, akty nominacji odebrali: Piotr Czajczyński z Łagiewnik (gm. Grodziec), Dorota i Piotr Grudzińscy z Sycewa (gm. Sompolno), Honorata i Błażej Janiccy z Osieczy II (gm Rzgów), Bożena i Mirosław Kaczmarek z Komorowa Kolonii (gm. Kazimierz Biskupi), Katarzyna i Marek Michalak z Goliny Kolonii, Jadwiga i Kazimierz Michalscy z Sycewa (gm. Sompolno), Marzena i Marek Pietrzak z Ziemięcina (gm. Wierzbinek), Anna i Tomasz Szczepankiewicz z Myśliborza (gm. Golina), Wioletta i Jan Szmidt z Biskupia (gm. Ślesin), Agnieszka i Mariusz Zwolscy z Czartowa (gm. Skulsk) oraz Norbert Sieczka z Kawnicy Kolonii (gm. Golina).
Najważniejszym i zarazem najbardziej emocjonującym momentem uroczystości było ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu. Kapituła zdecydowała uhonorować tytułem „Powiatowy Rolnik Roku”: Dorotę i Piotra Grudzińskich, Jadwigę i Kazimierza Michalskich, Annę i Tomasza Szczepankiewiczów, Katarzynę i Marka Michalaków oraz Agnieszkę i Mariusza Zwolskich. Laureaci Konkursu otrzymali statuetki „Żniwiarza”. Miłą niespodzianką dla zwycięzców i nominowanych były atrakcyjne nagrody ufundowane przez przedstawicieli konińskich instytucji i lokalnego biznesu. Wszyscy wyróżnieni rolnicy otrzymali także nagrody od Wójtów i Burmistrzów własnych gmin.

Po raz pierwszy podczas powiatowych dożynek wręczono także tytuły honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczeniami uhonorowanych zostało aż 17 rolników z naszego powiatu: Paweł Domański, Roman Dworzyński, Jerzy Jaworski, Henryk Lewandowski, Ireneusz Łaźny Piotr Michalski, Kazimierz Miling, Stanisław Muszyński, Karol Piątkowski, Leszek Piętka, Krzysztof Ruszczyński, Maria Rybarczyk, Jacek Staszak, Jan Szmidt, Roman Zdulski, Józef Ziółkowski, Stanisław Zych.

Prawdziwą ozdobą tegorocznego Święta Plonów stały się wieńce dożynkowe. Do konkursu na ten najpiękniejszy symbol żniwny zgłoszono ich aż siedemnaście imponujących, misternie przygotowanych wieńców. Za najpiękniejszy i najbardziej okazały uznano wieniec sołectwa Podgór. Drugie miejsce przypadło sołectwu Marianowo, a trzecią nagrodę odebrało Koło Gospodyń Wiejskich z Julii.

Dużym zainteresowaniem uczestników powiatowych dożynek cieszyły się barwne stoiska, na których serwowano, m.in.: chleb z przepysznym smalcem, wiejską maślankę czy kiszone ogórki. Na placu dożynkowym działo się tego dnia wiele, a sprzyjał temu również bogaty program artystyczny. O niepowtarzalną atmosferę podczas festynu zadbali prezentujący się na scenie artyści m.in.: Zespół Tańca Ludowego „Kościelec”, „Osieczanki”, Eryk Brzęcki z Grabienic oraz konińska grupa „Bastard”.
Tegoroczne powiatowe święto plonów zakończyła zabawa taneczna z udziałem gwiazdy wieczoru - Urszuli Chojan z zespołem Country Show Band.
Na finał do nieba odleciały barwne lampiony wypuszczone przez organizatorów dożynek.

Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Dożynki 2011
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting