Nowe stawki za usuwanie pojazdów z dróg w powiecie konińskim

Od wczoraj obowiązują nowe stawki za usuwanie pojazdów z dróg na terenie powiatu konińskiego.
100 zł za rower lub motorower, 400 zł za pojazd do 3,5 t, czy 1150 zł za pojazd o masie powyżej 16 ton – to przykładowe koszty, jakie poniosą właściciele pojazdów pozostawionych w miejscach zabronionych, utrudniających ruch lub w inny sposób zagrażających bezpieczeństwu na drodze .

Na czerwcowej sesji, radni powiatu konińskiego dokonali zmian w wysokości opłat  za usuwanie pojazdów z drogi i ich przechowywanie na parkingu. Ustalili także stawki w przypadku odstąpienia od wykonywania dyspozycji usunięcia pojazdu.
Przyjęcie uchwały przez radnych było konieczne ze względu na zmieniające się od 21 sierpnia br. przepisy w Prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z nimi, zadania związane z usuwaniem pojazdów oraz prowadzeniem parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych przekazano do realizacji powiatom. W ustawie znalazł się także zapis mówiący o tym, że wysokość opłat za usunięcie i przechowanie pojazdu ustalać będzie corocznie rada powiatu, a ich wysokość nie będzie mogła przekroczyć maksymalnych stawek określanych również corocznie przez ustawodawcę.
Zgodnie z uchwałą nr VIII/45/2011 z 30 czerwca br., stawki opłat za usuwanie pojazdów z dróg na terenie powiatu konińskiego kształtują się następująco: 100 zł -za rower lub motorower:, 200 zł - motocykl:, 400 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t; 550 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t do 7,5 t:, 780 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5 t do 16 t:, 1.150 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t oraz 1400zł. w przypadku pojazdu  przewożącego materiały niebezpieczne.
Za jedną dobę przechowywania pojazdu trzeba będzie zapłacić: 15 zł - za rower lub motorower; 22 zł - motocykl: 33 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t:, 45 zł za pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t do 7,5 t; 65 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5t do 16t:, 120 zł - pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t; 180 zł  za pojazd przewożący materiały niebezpieczne.
Właściciele pojazdów poniosą także koszty powstałe w wyniku wszczęcia procedury przez jednostkę usuwającą pojazd (np. związane z jej dojazdem na miejsce zdarzenia, wykonaniem czynności załadunku i wyładunku pojazdu, użyciem sprzętu specjalistycznego itp.) nawet po odstąpieniu od usunięcia pojazdu.
Koszty związane z samym dojazdem do miejsca zdarzenia wynoszą: dla pojazdów  o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t – 50 zł, powyżej 3,5 t – 200 zł.
W przypadku wykonania dodatkowych czynności przez holownika, tj. załadunku i wyładunku pojazdu, jego właściciel obciążony zostanie kosztami: 80 zł - za rower lub motorower ; motocykl - 160 zł;  pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t - 320 zł; pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5t do 7,5 t - 490 zł; pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5 t do 16 t - 700 zł; pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t – 1000 zł oraz w przypadku pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne – 1200 zł.
Nowe stawki opłat za usuwanie pojazdów z dróg na terenie powiatu konińskiego obowiązują od 23 sierpnia br.