Jest szansa na ożywienie współpracy z Rejonem Kozjatyńskim na Ukrainie

Wykorzystanie funduszy unijnych i idący za tym rozwój regionalny to tematy, które wybudzają największe zainteresowanie przedstawicieli Rejonu Kozjatyńskiego, których w ubiegłym tygodniu odwiedziła delegacja powiatu konińskiego. Obszary współpracy między powiatami kozjatyńskim i konińskim doprecyzować ma nowa umowa partnerska.

Od 16 do 19 sierpnia delegacja powiatu konińskiego wizytowała partnerski powiat kozjatyński na Ukrainie. Celem wizyty było przygotowanie wstępnych warunków porozumienia pomiędzy powiatami na rok 2012. Powiat koniński reprezentowali radny Bogumił Leszczak – przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Konińskiego oraz Krzysztof Czajkowski – z Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Koninie. Skład delegacji uzupełniali Jan Jastrzębski z Fundacji Mielnica oraz przedstawiciele Fundacji Stichting Eemsmond De Polen z Holandii Pani Anne Ryzinga Mulder oraz Jan van den Ploeg. Holenderska fundacja od kilku lat przy pomocy powiatu konińskiego przekazuje na Ukrainę sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, i pomaga w ten sposób mieszkańcom rejonu kozjatyńskiego.

Podczas pobytu uzgodniono wstępne warunki współpracy, które będą uszczegółowione i zapisane w nowej umowie partnerskiej. Poprzednie porozumienie skoncentrowane było głównie na współpracy w sferze kultury , pomocy społecznej oraz na pomocy humanitarnej. Ten ostatni obszar współpracy był również tematem dyskusji podczas spotkania z samorządowcami z Ukrainy, którzy są zainteresowani organizacją kolejnych transportów sprzętu medycznego na Ukrainę. Delegacja powiatu konińskiego miała podczas pobytu okazję poznać zasady funkcjonowania ukraińskiej służby zdrowia oraz pomocy społecznej. Jednym z tematów rozmów z władzami powiatu kozjatyńskiego oraz Obwodu Winnickiego była także współpraca w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących wykorzystania przez Polskę funduszy europejskich, ekologii oraz możliwości inwestowania przedsiębiorców z Konina na Ukrainie.

Polska delegacja zaprosiła władze partnerskiego powiatu do przyjazdu do Konina. Prawdopodobnie rewizyta dojdzie do skutku w grudniu tego roku.

Ukraina082011