Z Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Konińskiego

Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Konińskiego obradował po raz czwarty w tym roku. Gospodarzem spotkania była gmina Rychwał.

Posiedzenie rozpoczął Krzysztof Gubański Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie od przedstawienia koncepcji utworzenia Lokalnego Funduszu Pożyczkowego dla małych i średnich przedsiębiorstw z subregionu konińskiego. Zachęcając samorządy do udziału w tym przedsięwzięciu, Prezes Gubański zwrócił uwagę na bark wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla osób chcących prowadzić firmę samodzielnie a także duże koszty kredytów bankowych przeznaczonych dla takich podmiotów. Zaproponował też, by częściowe pokrycie kapitału początkowego Funduszu pochodziło z budżetów lokalnych. Członkowie Konwentu pozytywnie odnieśli się do tej inicjatywy, jednak ostateczne decyzje w tej sprawie podejmowane będą przez rady gmin.

Następnie głos zabrali założyciele Spółdzielni Socjalnej „Camel” w Licheniu, którzy zaprezentowali jej działalność oraz zachęcali do korzystania z oferowanych przez spółdzielnię usług.

Zgodnie z programem posiedzenia, informacje o projekcie „Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa” przedstawili pracownicy poznańskiej firmy, realizującej to przedsięwzięcie na terenie naszego województwa.

Burmistrz Rychwała Stefan Dziamara natomiast zaprezentował system sms-owego powiadamiania o zagrożeniach. To pionierskie rozwiązanie, działające już od kilku miesięcy w gminie Rychwał, pozwala na szybkie dotarcie do jej mieszkańców z informacją o sytuacjach kryzysowych, np. zagrożeniu powodziowym, burzach, czy trąbach powietrznych.

Szefowie samorządów gminnych wysłuchali też informacji Starosty Małgorzaty Waszak dotyczącej tegorocznego harmonogramu prac inwestycyjno – remontowych na drogach powiatowych oraz przygotowaniach do ich zimowego utrzymania.

Poza programem Konwentu wystąpił Komendant Miejski Policji w Koninie mł. insp. Jarosław Rzymowski, który zwrócił się do wójtów i burmistrzów z propozycją współpracy dotyczącej zabezpieczenia imprez masowych w gminach.

Z Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Konińskiego