"Spróbuj i zobacz więcej"

Biała laska, czyli symbol osób niewidomych, służy jako pomoc rehabilitacyjna w orientacji przestrzennej osób z problemami widzenia. Ten zwykły biały kij stanowi „przedłużenie ręki” i jest niezbędny w przemieszczaniu się i orientacji otoczenia.

Pomimo rozwoju techniki i wspomagania się urządzeniami elektronicznymi takimi chociażby jak odbiorniki GPS, osoby niewidome nadal uważają, iż biała laska to narzędziem niezastąpionym. To symbol, który ma zwrócić otoczeniu uwagę na ich problem związany z dysfunkcją wzroku.

Od 1964 roku - 15 października stał się dniem tzw. białej laski, czyli „Międzynarodowym Dniem Osób Niewidomych i Słabowidzących”. Tego dnia osoby te przypominają zdrowemu społeczeństwu o swoim istnieniu. Rozmawiają o swoich problemach i potrzebach likwidacji kolejnych barier.

21 października 2011 roku, Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, będzie obchodzić 47-lecie „Międzynarodowego Dnia Osób Niewidzących i Słabowidzących”.

W siedzibie fundacji, przy ul. Południowa 2A od godz. 13:00, będzie można zobaczyć sprzęt informatyczny oraz codziennego użytku przeznaczony dla osób z problemami widzenia. Organizatorzy przewidzieli również wiele zabaw i niespodzianek dla przybyłych gości - osoby widzące będą miały okazję sprawdzić, jak funkcjonują osoby niewidome i jakie rozwiązania techniki wspomagają ich w codziennym życiu.

Serdecznie zapraszamy - wstęp WOLNY!