Pięknieje wielkopolska wieś

Cztery gminy powiatu konińskiego uzyskały dofinansowanie w drugim rozdaniu konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” organizowanego w Programie Wielkopolskiej Odnowy Wsi. Najwięcej, bo aż trzy projekty realizować będzie gmina Skulsk.

W tegorocznej edycji konkursu, mającego na celu pobudzenie aktywności mieszkańców obszarów wiejskich województwa wielkopolskiego, do oceny merytorycznej zakwalifikowano 355 projektów. Spośród nich kapituła konkursu wybrała 80 przedsięwzięć, które otrzymały wsparcie finansowe.
Dofinansowanie do zadań prowadzonych przez samorządy gminne pozwoli zmienić oblicze także kilku miejscowości w powiecie konińskim. O dużym sukcesie może mówić gmina Skulsk, która otrzyma wsparcie aż trzech inwestycji. Dzięki pieniądzom dzielonym przez Departament Rozwoju Obszarów Wielkich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, gmina Skulsk zagospodaruje linię brzegową jeziora Skulska Wieś w Pilichu. Zyskają też mieszkańcy wsi Mniszki oraz samego Skulska, które stawiając na rozwój turystyki chce na skarpie odnowionej już plaży zbudować niewielki amfiteatr.
Także z myślą o turystyce i rekreacji pozytywnie ocenione projekty przygotowały gminy: Ślesin (dla miejscowości Piotrkowice i Lubomyśle), Rychwał (dla miejscowości Kuchary Borowe) i Kramsk (dla miejscowości Wysokie).

Wsparcie inwestycyjne przyznawane w Programie związane z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej oraz utrzymaniem, odbudową i poprawą dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi podniesie atrakcyjność turystyczną obszarów wiejskich oraz doprowadzi do powstania warunków przyspieszających rozwój społeczno-ekonomiczny terenów wiejskich, a poprzez to przyczyni się do aktywizacji ludności wiejskiej.
Pięknieje wielkopolska wieś