Znamy laureatów powiatowego etapu Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej

Kamil Kowalewski, Marta Kropska i Waldemar Szczepankiewicz reprezentować będą powiat koniński w Finale Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy  Konsumenckiej.
W Światowym Dniu Konsumenta, 21 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego przystąpiło do egzaminu sprawdzającego wiedzę konsumencką. Pisemny test ze znajomości podstawowych aktów prawa konsumenckiego był główną częścią powiatowych eliminacji konkursu zorganizowanego przez konińskie Starostwo.
Honorowy patronat nad Olimpiadą objął Starosta Koniński a nad jej przebiegiem czuwała komisja w składzie: Bernadeta Szmytka Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Koninie, Krzysztof Musiał Sekretarz Powiatu, Marta Bagrowska Rzecznik Prasowy Starostwa, Ewelina Rapeła z-ca naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju oraz Karolina Przybylska pracownik Biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Koninie.
Uczestnicy tegorocznego konkursu zmierzyli się z pisemnym testem zawierającym 30 pytań. Udzielenie prawidłowych odpowiedzi gwarantowała dobra znajomość ustaw o: szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, usługach turystycznych, przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, czy też kredycie konsumenckim.
Bardzo dobrze przygotowana do konkursu młodzież prezentowała wysoki i wyrównany poziom.Stąd wyłonienie laureatów poszczególnych miejsc wymagało od Komisji przeprowadzenia wśród finalistów dodatkowego egzaminu.

Bezkonkurencyjny okazał się Kamil Kowalewski z ZSE-U w Żychlinie, który zapewnił sobie zwycięstwo pokonując ubiegłoroczną finalistkę  Martę Kropską z ZSP w Kleczewie.  Do grona laureatów dołączył także Waldemar Szczepankiewicz z ZSP w Kleczewie. Kolejne punktowane miejsca wywalczyli: Kinga Karnafel z ZSP w Kleczewie oraz Elżbieta Piasecka i Michał Pyrzyński z ZSE-U w Żychlinie .
Najlepsza szóstka etapu powiatowego Olimpiady otrzymała dyplomy oraz ufundowane przez Starostę Konińskiego cenne nagrody rzeczowe. Z upominkami zakończyli swój udział w konkursie także pozostali jego uczestnicy.

Powiatowe Olimpiady Konsumenckie stały się doskonałym narzędziem edukacyjnym propagującym wiedzę w zakresie praw konsumenckich oraz podnoszącym świadomość młodzieży o funkcjonujących mechanizmach rynkowych. W dziesięciu edycjach Konkursu   wzięło udział ponad 300 uczniów wyłonionych z tysięcy uczestników etapów szkolnych.
Laureaci eliminacji powiatowych odnosili też sukcesy na szczeblu wojewódzkim Olimpiady. Zwycięstwo w finale wielkopolskim i główną nagrodę wywalczyła w 2005 roku – Urszula Strzelecka z Zespołu Szkół w Sompolnie. I choć wyniku tego nie powtórzył żaden inny reprezentant powiatu konińskiego, to w roku ubiegłym II miejsce w finale zajął Kamil Kowalewski z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie.

Jak poradzą sobie w Poznaniu nasi tegoroczni finaliści? Kolejny sprawdzian ze znajomości aktów prawa konsumenckiego odbędzie się 11 kwietnia w sali sesyjnej urzędu wojewódzkiego.  W wielkopolskim finale Olimpiady, powiat koniński reprezentować będą Kamil Kowalewski,  Marta Kropska  i Waldemar Szczepankiewicz.

X Powiatowy Finał Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej