O Chopinie w Żychlinie

Fryderyk Chopin znów gościł w Żychlinie. Stało się tak za sprawą inscenizacji słowno-muzycznej przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych z okazji obchodów Dnia Patrona.

Uroczystości z okazji Dnia Patrona Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie odbyły się 1 marca, w dzień urodzin Fryderyka Chopina. Utrzymane w klimacie XIX - wiecznej etykiety dworskiej zapewniły obchodom szczególną oprawę.  Stały się także okazją do podsumowania minionego roku oraz podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do kreowania pozytywnego wizerunku szkoły.
Za aktywność w dziedzinie ekologii oraz sukcesy sportowe, grono uczniów otrzymało nagrody książkowe.  Dyrektor Anna Matczak – Gaj podziękowała również władzom powiatu oraz innym osobom, mającym zasługi w kultywowaniu tradycji chopinowskiej w Żychlinie.
Zaproszenie na uroczystości przyjęli: starosta koniński Stanisław Bielik, wicestarosta Małgorzata Waszak, radny sejmiku województwa wielkopolskiego Kazimierz Pałasz oraz rzeźbiarz Marcin Mielczarek, autor pomnika Fryderyka Chopina, który w ubiegłym roku stanął w żychlińskim parku. W obchodach wzięli także udział przyjaciele szkoły, jej absolwenci, emerytowani nauczyciele oraz uczniowie.
Szkoła w Żychlinie działa od 52 lat, a od 1999 r. jako Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych prowadzona jest przez powiat koniński. Kształci ekonomistów, informatyków, kucharzy, techników hotelarstwa, pracowników obsługi turystycznej, rolników, pszczelarzy a w liceach ogólnokształcących przygotowuje młodzież do kontynuacji nauki na studiach wyższych.
Placówka od sześciu lat nosi imię Fryderyka Chopina i jest miejscem organizacji koncertów, wystaw oraz konkursów poświęconych życiu i twórczości kompozytora. Spotkania Chopinowskie z udziałem pianistów światowego formatu, Plener Plastyczny „Inspiracje Chopinowskie” czy Ogólnopolski Festiwal Chopinowski „Interpretacje Młodych”, to wydarzenia, dzięki którym od kilku już lat Żychlin odwiedzają znane postaci świata kultury: sztuki i muzyki.

Chopin Żychlin 2011