Polsko-estońskie rozmowy o rolnictwie

Wykorzystanie środków unijnych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, funkcjonowanie polskich i estońskich gospodarstw – to tematy, które zdominowały środową wizytę rolników z partnerskiego regionu Lääne Viru.
W goszczącej w powiecie delegacji obok przedstawicieli organizacji wspierających rolnictwo znaleźli się również rolnicy posiadający kilkusethektarowe gospodarstwa nastawione na produkcję bydła opasowego i mlecznego. Dlatego wizyta w gospodarstwie rolnym państwa Małgorzaty i Tomasza Kwiecińskich w Liścu Wielkim, w którym głównym kierunkiem produkcji jest bydło opasowe, stała się najbardziej interesującym punktem jednodniowego, międzynarodowego spotkania.
W trakcie kilkugodzinnego pobytu na ziemi konińskiej estońska delegacja miała okazję zobaczyć także sady jabłoniowe pana Leonarda Sarnocińskiego w Żychlinie oraz gospodarstwo rybackie „Acipol” w Koninie. Podczas wizyty w domku agroturystycznym państwa Hanny i Sławomira Przybyłowiczów w Karsach estońscy goście spotkali się również z władzami powiatu oraz przedstawicielami organizacji zrzeszających i wspierających konińskich rolników.
Rozmawiano o zakresie i zasadach wspierania rolników oraz o sposobach użytkowania ziemi w obu powiatach. Rolnictwo w Lääne Viru różni się od naszego. Ze względu na warunki klimatyczne, rodzaj gleb oraz dotychczasową strukturę agrarną przeważają tam wielkoobszarowe gospodarstwa nastawione głównie na produkcję zwierzęcą.
Ostatnim punktem programu była wizyta w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
Dziś delegacja z Estonii zwiedza Warszawę.

Polsko-estońskie rozmowy o rolnictwie