Sierpień

Starosta Koniński, Burmistrz Miasta i Gminy Rychwał oraz Proboszcz Parafii pw. Świętej Trójcy zapraszają na powiatowo-gminno-parafialne uroczystości dożynkowe, które odbędą się 22 sierpnia w Rychwale.

Rolnicy z powiatu konińskiego uczczą zakończenie tegorocznych żniw w przedostatnią niedzielę sierpnia w Rychwale.

Obyczaj dożynkowy stanowi ważną część spuścizny dorobku kulturowego powiatu konińskiego. Dożynki, to jedno z najpiękniejszych i najbardziej oczekiwanych świąt, które co roku przyciąga tysiące mieszkańców gmin powiatu oraz wielu gości z kraju i zagranicy.

Tradycyjnie, powiatowe uroczystości dożynkowe zainauguruje Msza święta dziękczynna za pomyślne zbiory oraz w intencji rolników powiatu konińskiego. Podczas liturgii celebrowanej od godz.14.00. przy Domu Parafialnym Kościoła pw. Świętej Trójcy w Rychwale poświęcone zostaną wieńce i chleby wypieczone z tegorocznego ziarna.

Po kończącym uroczystości religijne błogosławieństwie, ok. godz. 15.00, korowód dożynkowy, w asyście orkiestry dętej Quantum, przejdzie ulicami na stadion miejski w Rychwale, gdzie kontynuowana będzie część obrzędowa święta plonów.

Zgodnie z ceremoniałem dożynkowym, po słowach powitania, starostowie dożynek: Regina Szymczak i Ireneusz Łaźny przekażą na ręce burmistrza i starosty - bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, by gospodarze mogli symbolicznie podzielić się nim z gośćmi.

Szczególną chwilą niedzielnych uroczystości będzie wręczenie przez Starostę Konińskiego odznaki tytułu honorowego "Zasłużony dla powiatu konińskiego". W uznaniu szczególnych zasług w działalności na rzecz społeczności lokalnej, wspieranie inicjatyw społecznych, gospodarczych i kulturalnych, najwyższym odznaczeniem powiatu uhonorowanych zostanie pięcioro mieszkańców gminy Rychwał.

Powiatowe Święto Plonów, to także okazja do promocji najbardziej przedsiębiorczych rolników z naszego terenu. Poznamy więc laureatów VIII edycji Konkursu "Powiatowy Rolnik Roku" oraz zwycięzców rywalizacji "Na najbardziej uporządkowaną wieś i zadbaną zagrodę". Na dożynkowej scenie wręczona zostanie także nagroda dla tegorocznego zdobywcy tytułu "Najpopularniejszy Sołtys byłego województwa konińskiego".

Bezprecedensowym wydarzeniem dożynkowego święta będzie przekazanie pomocy finansowej dla najbardziej poszkodowanej przez tegoroczną powódź gminy z powiatu konińskiego. W imieniu fundatora - samorządu niemieckiego powiatu Ilm - czek o wartości 10 000 € przekaże na rzecz gminy Golina Starosta Benno Kaufhold.

Oficjalne uroczystości zakończy "Rota" w wykonaniu muzyków Orkiestry Dętej "Quantum".

Po pokazie majoretek, artystyczną część powiatowego święta plonów wypełnią prezentacje zespołów folklorystycznych. Jako pierwsza, o godz. 17.00 wystąpi grupa "Dörrberger" z Niemiec. Na dożynkowej scenie zobaczymy też "Bielanki" z Rychwała, zespoły "Lawina" i "Sunlight" z gm. Stare Miasto, "Rytmix" z Goliny oraz zespół dziecięcy działający przy Domu Kultury w Kowalewku.

Nieodłącznym elementem tradycji dożynkowej jest prezentacja wieńców wykonanych z tegorocznych plonów. Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy symbol żniwny nastąpi o godz. 17.40. Po ogłoszeniu jego wyników, na scenę powrócą lokalni artyści.

Urozmaiceniem festynowego programu będą oryginalne konkursy sprawnościowe dla uczestników zabawy dożynkowej oraz wystawy: sprzętu rolniczego, rzemiosła ludowego oraz fotograficzna - prezentująca gospodarstwa nominowanych do tytułu "Powiatowy Rolnik Roku 2010".

Dla najbardziej wytrwałych gości rolniczego święta, o godz. 19.35 wystąpi koniński zespół Stowarzyszenia "Działkowiec". Aby tradycji stało się zadość, imprezę dożynkową w Rychwale zakończy o północy zabawa taneczna.

Zaproszenie na Powiatowo-Gminno-Parafialne Dożynki w Rychwale