Z konferencji prasowej Starosty Konińskiego

Rolnicy z powiatu podziękują za plony 22 sierpnia w Rychwale.

"Dożynki obchodzone będą uroczyście, choć skromniej, bo w cieniu tragedii, które nawiedziły nas w tym roku"- poinformował starosta Stanisław Bielik na wczorajszej konferencji prasowej.

Przygotowania do obchodów Święta Plonów w powiecie konińskim były tematem konferencji prasowej, która odbyła się 12 sierpnia w Starostwie. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział starosta koniński, burmistrz miasta i gminy Rychwał, starostowie Powiatowo-Gminno-Parafialnych Dożynek w Rychwale i ich asystenci oraz rolnicy nominowani do tytułu "Powiatowy Rolnik Roku 2010".

"Dożynki, jak nakazuje obyczaj, obchodzone będą uroczyście. Ze względu jednak na powódź i tragedię smoleńską, postanowiliśmy wspólnie z panem burmistrzem, że tegoroczne uroczystości będą miały skromniejszą oprawę. Nie doświadczyliśmy klęski żywiołowej na taką skalę jak południowa, czy zachodnia część Polski. Mimo wszystko woda dotknęła i mieszkańców naszego powiatu, wyrządziła starty w uprawach rolnych. Mamy w tym roku trudne żniwa. Długotrwałe deszcze, a później susza przyczyniły się do opóźnienia prac na polach. Nie pozostały też bez wpływu na wielkość i jakość zbiorów. Zrezygnowaliśmy więc z zaproszenia gwiazdy na tegoroczną imprezę. Uczestników rolniczego święta, poza prezentacją obrzędów dożynkowych, czekać będą występy zespołów folklorystycznych, regionalne przysmaki kulinarne i ludowa zabawa" - powiedział Starosta Stanisław Bielik rozpoczynając konferencję prasową.

Szczegóły programu uroczystości obrzędowych oraz imprez towarzyszących omówił Jan Bartczak burmistrz Rychwała. Przedstawił również osoby, które przewodniczyć będą ceremoniom dożynkowym: Reginę Szymczak i Ireneusza Łaźnego - starostów dożynek oraz ich asystentów: Justynę Maciejewską i Marcina Smolarza.

Tradycyjnie, jednym z punktów programu Powiatowego Święta Plonów jest ogłoszenie wyników Konkursu Powiatowy Rolnik Roku. Konferencja stała się więc okazją do omówienia przebiegu tegorocznej edycji Konkursu oraz zaprezentowania dziesięcioro rolników wyróżnionych aktami nominacji. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć przedstawiających gospodarstwa najbardziej przedsiębiorczych rolników z powiatu.

Z konferencji prasowej Starosty Konińskiego