Z konferencji prasowej Starosty

W Starostwie odbyła się konferencja prasowa poświęcona głównym uroczystościom obchodów Roku Chopinowskiego w powiecie konińskim, które zaplanowane zostały na 3 września w Żychlinie.

W spotkaniu z dziennikarzami (29 lipca) wzięli udział artyści, którzy wspierają konińskie Starostwo w realizacji przedsięwzięć kulturalnych, inauguracja których nastąpi podczas wrześniowych uroczystości w Żychlinie.
Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń obchodów Roku Chopinowskiego w powiecie konińskim będzie odsłonięcie w Żychlinie Pomnika Fryderyka Chopina.
Od września będziemy mogli podziwiać rzeźbę przedstawiającą 19-letniego kompozytora usytuowaną w parku przed pałacem Bronikowskich. O wizji artystycznej i pracach nad projektem monumentu oraz kolejnych etapach jego budowy opowiedział na konferencji twórca pomnika - artysta rzeźbiarz Marcin Mielczarek.
Podczas uroczystości w Żychlinie swoją premierę będzie miał także prawdopodobnie pierwszy w Polsce komiksie o Chopinie. "Chopin na weselu w Żychlinie, czyli Fryderyka przygody na mniej poważną nutę", to projekt wydawniczy konińskiego Starostwa, nad którym aktualnie pracuje dwóch młodych artystów: Szymon Adamus, koninianin mieszkający w Swarzędzu oraz Paweł Kędzierski rysownik z Gdańska. Podczas spotkania z dziennikarzami, autorzy komiksu zdradzili nieco szczegółów o tym jak powstawał komiks z Chopinem w roli bohatera i na ile przedstawiona w publikacji historia, związana z pobytem młodego kompozytora w Żychlinie odzwierciedla prawdziwe wydarzenia a w jakim stopniu jest literacką fikcją.
"Główne uroczystości Roku Chopinowskiego w powiecie uświetni także występ Szymona Bobrowskiego aktora pochodzącego z Konina, który dokona interpretacji wiersza Cypriana Kamila Norwida "Fortepian Chopina". Z kolei, o muzyczne doznania zadba duet Patryk Koralewski - fortepian i Maciej Jezierski - wiolonczela, którzy wspólnie wykonają największe utwory kompozytora"- powiedział Starosta Stanisław Bielik, przedstawiając najważniejsze punkty programu żychlińskich obchodów.